Muzeum na kółkach w II LO

muzeum1W dniach 6 – 7 października II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie gościło mobilną wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – „Muzeum na kółkach”. Projekt ten skierowany jest do miast liczących do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, w których przed II wojną światową Żydzi stanowili istotną część lokalnej społeczności.

Młodzież z „Trójki” kilka tygodni temu zwiedziła Muzeum POLIN w Warszawie, zatem dzięki tej inicjatywie miała możliwość przypomnieć sobie tysiącletnią historię polskich Żydów. W ostatnich dniach pracownicy muzeum przeprowadzili w II LO dwugodzinne warsztaty na temat kultury i tradycji żydowskich, a ich uczestnikami byli uczniowie klas II G i II A. Podczas spotkania przybliżyli oni sobie historię państwa żydowskiego oraz poznali najważniejsze żydowskie święta i instytucje. Centralnym punktem tej mobilnej wystawy jest prezentacja interaktywnej mapy każdego odwiedzanego miasta, na której zostały zaznaczone ważne dla żydowskiej historii miejsca. Jednym z zadań młodzieży było zatem ustalenie i narysowanie planu przedwojennego Lubartowa. Miasto było przed II wojną światową aż w 60% zamieszkane przez Żydów, a w samym centrum nie brakowało licznych żydowskich instytucji. Spotkanie z pracownikami warszawskiej instytucji pozwoliło zatem młodzieży lepiej poznać historię swojego regionu i uświadomić sobie, że przez wieki Polska była krajem wielokulturowym oraz ośrodkiem żydowskiego życia religijnego i politycznego.

Projekt „Muzeum na kółkach” jest również obecny na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubartowie, gdzie każdy zainteresowany historią polskich Żydów ma okazję uczestniczyć w warsztatach z języka hebrajskiego oraz przespacerować się śladami społeczności żydowskiej.

 

Mateusz Kaczor