Muzyk, pasjonat dzikiej przyrody i fotografii autorem wystawy w bibliotece

Lubartowianin Marcin Bronisz przemierzył z aparatem Morawy, Tatry, Poleski Park Narodowy i Norwegię. Fotografie z tych wypraw od 28 listopada możemy oglądać w Bibliotece Miejskiej im. Adama Mickiewicza.

Marcin Bronisz jest muzykiem, gitarzystą, nauczycielem gitary w lubelskich szkołach muzycznych, członkiem Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, a także pasjonatem dzikiej przyrody, podróży i fotografii.

20 fotografii jego autorstwa zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece miejskiej. Wybrano je spośród setki zdjęć, jakie autor wykonał w ciągu ostatnich 7 – 8 lat, przemierzając z aparatem Morawy, Tatry, Poleski Park Narodowy i Norwegię.

-Te fotografie wynikają między innymi z cierpliwości mojej rodziny, której bardzo dziękuję. Często podróżujemy razem i żona z córką muszą na mnie po prostu czekać – mówił Marcin Bronisz podczas otwarcia wystawy. Wspomniał także lubartowskiego fotografa Śp. Adama Chlebińskiego. – Pan Chlebiński wpłynął na moje podejście do fotografii, którą interesowałem się od dziecka. W jego zdjęciach fascynowała mnie estetyka, której cały czas się uczę.

O wystawie pisze dyrektor biblioteki,Grzegorz Winnicki.

– Tytuł wystawy „nie OBIEKTYW nie” celnie oddaje zamysł wystawy. Światło, cień i przestrzeń to trzej równoprawni, by nie dopełniający się bohaterowie każdego kadru. Nawet jeśli wydaje się, że kontrast dominuje to jest to zamierzone, bo dopiero dopełnione rozżarzoną kulą wschodzącego lub zachodzącego słońca, powstają emocjonalne kadry. (…) Na tej wystawie nie zobaczymy ludzi, bo przestrzeń zatrzymana w kadrach jest naturalna i samoistna. Jest ona fotograficznym zapisem codzienności od poranku po zachód słońca. Prezentowane fotografie są bardzo indywidualną, może nawet intymną interpretacją codziennej relacji człowieka z otaczającym go pejzażem. Relacji, która zafascynowała autora tak bardzo, że postanowił ją uwiecznić i nadać jej własny byt – recenzuje.

Katarzyna Wójcik