Muzyka włoskich mistrzów w bazylice – zobacz film

Choć koncert tej wagi możemy zobaczyć w Lubartowie tylko raz w roku, trudno sobie wyobrazić rok bez tego właśnie wydarzenia. Koncert to szczególny, bo jest wyrazem podziękowania dla ludzi bezinteresownych. Okazja w tym momencie także jest szczególna, bo dokładnie 5 listopada upłynie 5 lat od powołania hospicjum stacjonarnego i domowego przez Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny. „Musica Italiana Sacra e Profana” zabrzmiała w niedzielne popołudnie w bazylice św. Anny i było to wydarzenie muzyczne godne tego miejsca. Nie tylko ze względu na repertuar, który, jak wskazywał tytuł koncertu, był wyrazem admiracji dla muzyki klasycznej włoskich kompozytorów. Nie tylko także ze względu na wykonawców wielkiego formatu i talentu, jak niezwykła sopranistka Justyna Reczeniedi, której barwa głosu brzmiała w lubartowskiej bazylice tak, jakby to miejsce było stworzone dla jej występów. Towarzyszyli sopranistce najlepsi warszawscy soliści i kameraliści – zespół The New Art Ensemble, w składzie: Anna Wandtke-Wypych – skrzypce, Sebastian Wypych – kontrabas (soliści), Grzegorz Lalek – skrzypce, Stanisław Dziąg – skrzypce, Igor Kabalewski – altówka, Tomasz Błaszczak – wiolonczela, Radosław Nur – kontrabas. To muzycy, którzy w swoim dorobku mają występy u boku Krzysztofa Herdzina i Leszka Możdżera. Muzyka objęta była klamrą poezji Jana Twardowskiego w interpretacji znanej i lubianej aktorki Krystyny Tkacz, ale to jeszcze nie ten najważniejszy powód do zorganizowania koncertu właśnie w bazylice. Wydarzenie było godne tego miejsca głównie ze względu na piękny gest lubartowskiego Hospicjum, które co roku dedykuje koncerty swoim wolontariuszom i darczyńcom, w podziękowaniu za pomoc okazaną Społecznemu Zakładowi Opieki Hospicyjnej im. Ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego. Trzeba w tym miejscu wspomnieć o tych, bez których działalność hospicjum dziś nie byłaby możliwa. To cały sztab pracowników hospicjum oraz osób niezwykle zaangażowanych w jego działalność, jak prezes Jan Czekierda, kierownik Joanna Kućmińska, szef wolontariatu hospicyjnego Michał Filipowicz oraz ks. proboszcz Andrzej Majchrzak.
W bazylice usłyszeliśmy utwory: Luigi Boccherini (1743-1805) – Stabat Mater (Prima versione, 1781) na sopran, kwartet smyczkowy i kontrabas G.532 oraz Giovanni Bottesini (1821-1889) – Grand Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i kwintet smyczkowy.

Aleksandra Jędryszka

 

Koncert zorganizowany przez Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego sponsorów, między innymi Urzędu Miasta Lubartów.

 

 

 

 

 

 

 

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=I5doFuPZ73M[/tube]