Na urodziny literata

W Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Lubelskiej 36, I piętro czynna jest nowa wystawa pt. „Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865 – 1940)”. Okazją do zaprezentowania ekspozycji jest przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin literata.

przerwa tetmajer_4

 

K. Tetmajer był polskim poetą, prozaikiem, dramaturgiem. Uważany za jednego z najwybitniejszych twórców Młodej Polski. Wydał osiem serii Poezji, które przyniosły mu rozgłos i uznanie. Najbardziej wartościowe z nich to druga (1894), trzecia (1898) i czwarta (1900). Nastrojowa poezja Tetmajera odpowiadała dekadentom i bohemie młodopolskiej. Jego utwory, jak pisał Boy-Żeleński „ówczesna Polska znała na pamięć”. W mistrzowskiej formie wyrażał pesymistyczne nastroje swego pokolenia, nawiązując m.in. do filozofii A. Schopenhauera i F. Nietzschego. Jako prozaik odniósł sukces opowiadaniem Ksiądz Piotr (1895), nowelami zebranymi w tomie Na Skalnym Podhalu (1903–1910) i Legendą Tatr(1912). Mniej udana była powieść historyczna z czasów napoleońskich Koniec epopei (tom 1–3, 1913–1917). Fascynował go góralski folklor. Najgłębsze wzruszenia czerpał z ukochanych Tatr, w nich znajdował ukojenie i inspiracje twórcze. W góry uciekał od świata i ludzi. Żywił głębokie przekonanie o bezcennych zaletach folkloru tatrzańskiego i konieczności zachowania tego ginącego świata. Jego przyrodnim bratem był Włodzimierz Tetmajer, malarz i grafik.

K. Tetmajer był pierwowzorem postaci Poety z Wesela S. Wyspiańskiego.

– Prezentujemy utwory K. Tetmajera (również te z naszych najcenniejszych, pochodzące ze zbiorów Polskiej Macierzy Szkolnej), publikacje i opracowania dotyczące poety i epoki, w której żył i tworzył. Reprodukcje fotografii, rysunków, korespondencji, rękopisów i inne obiekty przybliżające dorobek literacki Tetmajera i jego skomplikowane życie prywatne – informuje kierownik biblioteki Andrzej Rybak.

Ekspozycja czynna jest do 18 marca w godzinach otwarcia biblioteki.

Materiał: MBP im. A. Mickiewicza w Lubartowie

przerwa tetmajer_3 przerwa tetmajer_1 przerwa tetmajer_2