Nagrodzeni za słowo pisane

Uczniowie z Gimnazjum nr 1 im KEN oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. P. Firleja w Lubartowie, zdobyli nagrody w XI Wojewódzkim Konkursie Literackim.

W WojeEmilka Oniszczuk zdjęcie - nagrodawódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie 10 kwietnia rozstrzygnięto XI Wojewódzki Konkurs Literacki, którego motto brzmiało: „Wolność – swoboda czy zobowiązanie”. Na konkurs wpłynęło łącznie 189 zestawów prac z różnych szkół naszego województwa. W kategorii „Szkoła Gimnazjalna” (Poezja) nagrodę otrzymała Emilia Oniszczuk, kl. I Gimnazjum nr 1 w Lubartowie (opiekun Grażyna Antoniuk), natomiast w kategorii Proza wyróżnienie – Iwona Derecka z kl. III (opiekun Monika Kędziora).

Młodzi autorzy wykazali, że wolność niejedno ma imię… To Ojczyzna, to dom, rodzina, krąg osób najbliższych. Polska jako ojczyzna wielu współczesnych pokoleń cieszy się wolnością. To poczucie bezpieczeństwa, ale i zobowiązanie, zarówno w wymiarze osobistym, jak i publicznym.

W kategorii „Szkoła Podstawowa” (Poezja) wyróżnienia otrzymali: Julia Czuchryta z kl. IV e (opiekun Grażyna Antoniuk); z kl. III b: Alicja Wetoszka i Adrian Grabowski (opiekun: Marta Widyńska).

3a

 

 

 

 

 

Julka Czuchryta pisze:

Mieszkam tam

Moje miejsce jest właśnie tu, w tej dolinie…

Każdy ma tu swój kąt. /…/

Po lewej stronie jest buda z psem Czarkiem,

A po prawej stronie ogród pani Madzi.

Tu mieszka moja rodzina.

Tu jest mój dom ukochany.

W kraju wolnym od wojny i nienawiści.”

Adrian Grabowski mówi o wolności bardzo rozważnie:

„… Wolność to też zobowiązanie,

Że nikogo nie zranię

Swoim słowem lub czynem,

Że będę odpowiedzialny,

korzystając z wolności.”

W nagrodę Laureaci konkursu uczestniczyli w warsztatach. Nagrodą było również podkreślenie przez Waldemara Michalskiego (Związek Literatów Polskich), że prace młodych autorów tekstów były w pełni dojrzałe, tak że można je porównać nawet do znanych literatów. Poradzili sobie doskonale z tak trudnym tematem. Prace laureatów zebrane zostały w publikacji pokonkursowej „Cisza zadumy”, którą otrzymali wszyscy nagrodzeni w tym Konkursie.

Serdecznie i gorąco gratulujemy naszym wspaniałym uczniom, Laureatom i życzymy im dalszych wspaniałych twórczych sukcesów!

Grażyna Antoniuk

Życie ptaszka” (Emilia Oniszczuk)

Żyłam sobie jak pisklę w gniazdku

Jedzonko do dzióbka

I spać.

Ale w końcu urosły skrzydełka

I coś z nimi trzeba było

Zrobić.

Nauka latania – a raczej spadania

Nie była lekka

Jak piórko.

Mama nie była zawsze w pobliżu

Trzeba było wzbić się

I lecieć.

Lecz niebo było za duże

A przestrzeń przygniatała

Do ziemi.

Tysiące możliwych dróg

Bałam się wybrać

Tylko jedną.

Nadal boję się tych przestworzy

Nadal boję się

Wolności.