Najnowsze wieści z CSK w Lublinie

 1. Galeria Spotkania z artystami

Na stronie internetowej CSK jest już dostępna kolejna odsłona „Spotkań z artystami” – naszym gościem jest Andrzej Węcławski – profesor zwyczajny w ASP  w Warszawie, grafik, malarz, rysownik. Członek jury wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, kurator wystaw grafiki polskiej i konferencji poświęconych grafice (https://www.spotkaniakultur.com/pl/node/2153).

Spotkania z artystami” to cykl wywiadów prowadzonych przez prof. Mariusza Drzewińskiego – zastępcy dyrektora CSK ds. kulturalnych. Podczas spotkań są prezentowane sylwetki i twórczość współczesnych wybitnych polskich osób związanych ze sztuką. Sylwetki twórców można obejrzeć tu: http://spotkaniakultur.com/index.php/pl/node/2128 ). Kolejni artyści – wkrótce!

 1. Kino CSK: Żegnaj, mój synu, reż. Wang Xiaoshuai, dramat | Chiny | 2019

Termin: 3-4 LIP 2020 | godz. 19.00

               5 LIP 2020 | godz. 17.00

Przestrzeń: Sala Kinowa CSK

Główni bohaterowie Yaojun i Liyun byli niegdyś szczęśliwym małżeństwem. Ich los naznaczony został z chwilą, gdy w tragicznym wypadku śmierć poniósł ukochany syn pary. To wydarzenie odcisnęło się piętnem na całym ich dalszym życiu, którego celem od tej pory stało się znalezienie ukojenia. Dramatyczne skutki „polityki jednego dziecka” oraz skomplikowane relacje rodzinne opowiedziane są subtelnie i z głęboką wrażliwością.

A już w kolejne weekendy:

·        „Zdrajca” – 10-11 LIP 2020 | godz. 19.00 oraz 12 CZE 2020 | godz. 17.00

·        „Jezioro dzikich gęsi” – 17-18 LIP 2020 | godz. 19.00 oraz 19 CZE 2020 | godz. 17.00

·        „#tuiteraz” 24-25 LIP 2020 | godz. 19.00 oraz 26 CZE 2020 | godz. 17.00

·        „Babyteeth” 31 LIP-1 SIE 2020 | godz. 19.00 oraz 2 SIE 2020 | godz. 17.00

Bilety w cenie 15 zł (12 zł ulgowy) do kupienia w Kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

 Dodatkowo w repertuarze wirtualnego Kina CSK mamy ok. 40 znakomitych filmów, które można oglądać w dowolnym czasie i miejscu! Zapraszamy na https://mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin! Oglądając filmy w naszej wirtualnej sali, widzowie wspierają funkcjonowanie i rozwój swojego lokalnego kina – Kina CSK!

 1. Koncert Nahorty Trio „Ballad Book – Okruchy dzieciństwa” (w ramach cyklu Jazz w CSK)

Termin: 8 LIP 2020 | godz. 20.00

Przestrzeń: Klub Muzyczny CSK (poziom -1)

Ballad Book – Okruchy dzieciństwa” to kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego – ikony i legendy polskiego jazzu, mistrza liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie.

Koncert to kolejna odsłona cyklu czwartkowych koncertów #JAZZwCSK.

SOLD OUT!

Kolejne wydarzenia w ramach naszej jazzowej serii:

 • 30 LIP 2020 – RGG Trio

 • 13 SIE 2020 – Bandonegro

 • 28 SIE 2020 – Marta Król &Paweł Tomaszewski.

Wszystkim koncertom towarzyszyć będzie Giełda Płyt Winylowych (w godz. 19.00-22.30, przed wejściem do Klubu Muzycznego CSK). W ofercie znajdzie się ponad 1 000 oryginalnych amerykańskich wydawnictw, wśród których każdy miłośnik dobrej muzyki znajdzie coś dla siebie.

Bilety na koncerty są dostępne w kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com.

 1. Wernisaż wystawy Archiwum Pamięci” – Wystawa Retrospektywna: Ferenc, Jankowska, Mendzelewski

Termin: 3-26 LIP 2020

Przestrzeń: Galeria Wystaw Czasowych -1

Wernisaż2 LIP 2020 | godz. 18:00

Archiwum Pamięci” prezentuje dokonania trzech wybitnych artystów, łącząc różne dziedziny sztuki, takie jak rysunek, grafika, malarstwo oraz rzeźba, w jedną niezwykle interesującą wystawę dostępną w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Agnieszka Jankowska, Jan Ferenc oraz Wojciech Mendzelewski to artyści fascynujący się problematyką pamięci, jako zjawiska o dwojakiej naturze. Z jednej strony, bowiem jest to coś uniwersalnego, z drugiej indywidualnego, bardzo osobistego, będącego źródłem wewnętrznych inspiracji twórców.

Właśnie te subiektywne odczucia i wrażenia znalazły wyraz w prezentowanych pracach, a artyści posługując się w swoich dziełach pamięciowymi znakami, symbolami i obiektami chcą zmotywować odbiorców do pogłębienia refleksji na temat sztuki aktualnej.

Zwiedzanie od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00.

Bilety dostępne w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com w cenie:

 • 8 zł – bilet normalny, 4 zł – bilet ulgowy

 • pakiet na 2 wystawy: 10 zł bilet normalny / 5 zł bilet ulgowy

 • pakiet na 3 wystawy:  14 zł bilet normalny / 7 zł bilet ulgowy
 • W środy zwiedzanie bezpłatne!

 1. Wernisaż wystawy To naszywasz sztuką?” Marta Czok

Termin: 4-31 LIP 2020

Przestrzeń: Galeria Wystaw Czasowych -1

Wernisaż3 LIP 2020 | godz. 18:00

To nazywasz sztuką?”. Takie hasło nosi wystawa Marty Czok, która za pomocą kilku podstawowych barw przedstawia na płótnie w niemal satyryczny sposób całą gamę ludzkich emocji.

Marta Czok to artystka polskiego pochodzenia, która wychowywała się w środowisku powojennej emigracji w Anglii, a od 40 lat mieszka i tworzy we Włoszech.  To uważna obserwatorka społeczeństwa i świata, która pokazuje w swoich dziełach ironicznie i bezkompromisowo dwa obszary tematyczne. Pierwszy stanowi dzieciństwo wraz z zapamiętanymi wydarzeniami, uroczystościami rodzinnymi oraz angielskimi i włoskimi zwyczajami. Drugi obejmuje krytykę współczesnego świata, hierarchii i zależności.

Zwiedzanie od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00.

Bilety dostępne w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com w cenie:

Bilety dostępne w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com w cenie:

 • 8 zł – bilet normalny, 4 zł – bilet ulgowy

 • pakiet na 2 wystawy: 10 zł bilet normalny / 5 zł bilet ulgowy

 • pakiet na 3 wystawy:  14 zł bilet normalny / 7 zł bilet ulgowy
 • W środy zwiedzanie bezpłatne!

 1. Wernisaż wystawy i spotkanie z autorem – Mieczysław Wasilewski

Termin: 4-26 LIP 2020

Przestrzeń: Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie)

Wernisaż4 LIP 2020 | godz. 12:00

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym plakacistą i grafikiem Mieczysławem Wasilewskim.

Mieczysław Wasilewski to artysta zajmujący się plakatem, ilustracją oraz grafiką wydawniczą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, w obu uczelniach prowadził Pracownię Projektowania Graficznego. Wykładał na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą. Uczestniczył w dziesiątkach międzynarodowych imprez sztuki plakatu. Jest laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej.

Nazywany mistrzem znaku, syntezy plastycznej oraz wyrafinowanej skromności formalnej budowanej na czerni i bieli, tworzy myśli-obrazy zapadające na długo w pamięć, upominające i bawiące. Mieczysław Wasilewski, to artysta określany, jako demiurg współczesnej kultury wizualnej posiadający niezwykłą umiejętność komunikowania światu ważnych treści.

Zapraszamy na wernisaż i spotkanie z autorem 04.07.2020 r. na godzinę 12:00 do Sali Kinowej na poziomie -1. Jednocześnie informujemy, że z powodu panujących obostrzeń w spotkaniu może uczestniczyć maksymalnie 60 osób.

Wernisaż i spotkanie z autorem: 04.07.2020 r., godz. 12:00

Miejsce wernisażu: Sala kinowa – 1, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Wstęp wolny!

 Bieżące wystawy i dostępne przestrzenie w CSK

 NeonArt – festiwal sztuki i projektowania neonów”

Przestrzenie CSK

NEONart, to unikalny w skali Polski (i zapewne świata) projekt, w którym 18 twórców zaprojektowało neony artystyczne dla jednego miasta!

Zaprosiliśmy do Lublina jednych z najlepszych polskich twórców działających na styku typografii, grafiki, ilustracji i designu! W trakcie rezydencji artystycznej poznali Lublin, jego historię, ludzi i krajobrazy. Efekt tych inspiracji można oglądać na jedynej tego typu wystawie w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur: 14 neonów autorstwa m.in.: Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej, Patryka Hardzieja, Kolektywu Senna, Michała Lewkowicza, Michała Loby, Olka Modzelewskiego, Tomasza Pieńczaka, Jacka Rudzkiego, Pawła Ryżko, Konrada Smolarskiego, Studia Full Metal Jacket oraz Studia UVMW.

 1. Wystawa „Siła, masa, rzeźba” Prolog

Termin: do 10 LIP 2020

Przestrzeń: City Project -1

Od kilkunastu lat Zakład Rzeźby i Ceramiki Wydziału Artystycznego UMCS organizuje Festiwal Ceramiczny. Tegoroczna edycja planowana była na termin 18-20 czerwca. Niestety, w związku z panującą na świecie sytuacją, została  odłożona na najbliższy możliwy, choć nieokreślony termin.

Prezentowana w gościnnych wnętrzach CSK wystawa jest więc Prologiem, czyli przeglądem prac gospodarzy przyszłego festiwalu, wykładowców Wydziału Artystycznego UMCS: dr hab. Alicji Kupiec, dra hab. Zbigniewa Stanucha, mgra Radosława Skóry oraz mgr Oliwii Beszczyńskiej.

Każdy z artystów pracuje inaczej, wybiera różne materiały, czerpie z odmiennych źródeł inspiracji. Łączy ich dyscyplina, fascynacja tworzywem i zmaganie z, nierzadko skomplikowanymi, procesami technologicznymi. ,,Prolog” będzie swoistą rozgrzewką, przed tym, co rozwinie się podczas Festiwalu Ceramicznego.

Zwiedzanie od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00.

Bilety dostępne w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com w cenie:

 • 8 zł – bilet normalny

 • 4 zł – bilet ulgowy

 • pakiet na 2 wystawy: 10 zł bilet normalny / 5 zł bilet ulgowy

 • pakiet na 3 wystawy:  14 zł bilet normalny / 7 zł bilet ulgowy
 • W środy zwiedzanie bezpłatne!

 1. Wystawa Amadeusza Popka „Pomiędzy ilustracją a abstrakcją”

Termin: do 30 WRZ 2020

Przestrzeń: Ciche Kąty +1

Wystawa prezentuje prace graficzne i rysunkowe, stworzone przez artystę na przestrzeni kilku ostatnich lat. W tym roku przypada okrągły jubileusz pracy twórczej dra Amadeusza Popka. Wystawa ukazuje kilkadziesiąt prac graficznych wykonanych w technice serigrafii, ale nie tylko. Swoje miejsce w galerii znajdują również rysunki piórkiem. Artysta dzieli się z odbiorcami swoją wizją artystyczną, która zawiera w sobie zarówno elementy bliższe ilustracji – bardzo narracyjnej,  jak i ascetyczne, ale bogate w wartości czysto graficzne, strukturalne i  symboliczne.

Równocześnie zapraszamy serdecznie do Sklepiku Kulturalnego CSK, gdzie można nabyć tegoroczny ekologiczny miód z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej oraz na tarasy widokowe.

Podczas wszystkich wydarzeń w CSK staramy się zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa!

Andrzej Goliszek