Najnowsze wieści z CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na wydarzenia w najbliższym tygodniu:

XVII Koncert Chwały „Totus Tuus”

Termin: 11 czerwca 2020, godz.19.00

Przestrzeń: Sala Operowa CSK

Tytuł tegorocznego Koncertu jest naturalnie powiązany z przeżywanym w Kościele rokiem św. Jana Pawła II. To wydarzenie wpisujące się w obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Podczas 18. Koncertu Chwały powrócimy do słów pozostawionych przez Papieża Polaka, poprzez słowo, dźwięk i obraz.

Z powodu pandemii tegoroczne spotkanie w wieczór Bożego Ciała będzie miało wyjątkowy charakter, bez udziału widzów. Jak co roku będą śpiewy, modlitwa, uwielbienie i adoracja. Na scenie wystąpi – tradycyjnie – chór Gospel Rain. To fundament muzyczny wydarzenia, jeden z najbardziej znanych polskich zespołów chrześcijańskich, którego piosenki i aranżacje stały się znakiem rozpoznawczym koncertu. Producentem muzycznym koncertu jest Grzegorz Głuch, kompozytor i dyrygent, autor niezliczonych już kompozycji i aranżacji piosenek. Gościnnie usłyszymy również – Olgę Szomańską, Darka Malejonka, Wojtka Cugowskiego, Krzysztofa Iwaneczko i Mirka Kirczuka z Full Power Spirit. Będą również tancerze, multimedia – dla stworzenia wyjątkowego widowiska. Punktem kulminacyjnym będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

A wszystko to na największej, po tej stronie Wisły scenie – w Centrum Spotkania Kultur.

Koncert będzie realizowany w Centrum Spotkania Kultur, bez udziału publiczności, transmitowany przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online za pomocą portalu Facebook.

 Akademia Kina CSK

Termin: 11 czerwca 2020, godz. 19.00

Już w najbliższy czwartek kolejne spotkanie warsztatowe online dla kinomanów. Temat wykładu i dyskusji: „W obliczeniach był błąd – polskie filmy fantastycznonaukowe” (część II).

Polskie kino fantastycznonaukowe dla wielu wydawać się może tematem bardzo egzotycznym. Rodzima kinematografia przez lata omijała ten gatunek dużym łukiem – oczywiste ograniczenia finansowe uniemożliwiały praktycznie takie produkcje, niewielu twórców chciało też sięgać po wyprawy w przyszłość woląc koncentrować się dawnych dziejach lub kinie współczesnym. Nie znaczy to jednak, że Polacy nie robili takich filmów, nieraz nawet z dużymi sukcesami. Zawsze jednak coś stawało na drodze temu, żeby filmy te stały się dziełami kanonicznymi.

W czasie drugiej części wykładów o polskim kinie sci-fi skoncentrujemy się na głównych twórcach polskiego kina fantastycznonaukowego w PRL-u: Andrzeju Żuławskim, Piotrze Szulkinie i Juliuszu Machulskim. Prowadzący: Tomasz Kolankiewicz.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: http://tiny.cc/41viqz .

 Tematy kolejnych wykładów:

18 czerwca 2020 – „Nie tylko szata kolorystyczna – kostium a kreowanie bohatera”

25 czerwca 2020 – „W obliczeniach był błąd – polskie filmy fantastycznonaukowe (część III)”

Kino CSK: „Siła Ognia” – przedpremiera!

Termin: 12-13 czerwca 2020, godz. 19.00 oraz 14 czerwca 2020, godz. 17.00

Przestrzeń: Sala Kinowa CSK

Zdobywca Nagrody Jury w sekcji Inne Spojrzenie na MFF w Cannes. Osadzony wśród pejzaży hiszpańskiej Galicji film Laxe’a to przenikliwa, pulsująca podskórnym napięciem opowieść o potrzebie równowagi w świecie pełnym niebezpiecznych zmian. Zagrożonym ekosystemem okazuje się tu nie tylko przyroda, lecz także lokalna społeczność.

To historia na wskroś uniwersalna i jednocześnie bardzo współczesna: oto do leżącej na skraju świata, wyglądającej turystów wioski wraca Amador, który właśnie odsiedział wyrok za podpalenie. Reakcja najbliższych na jego powrót daleka jest jednak od radości. Niewypowiedziane konflikty tlą się i przybierają na sile z każdym dniem.

 Bilety w cenie 15 zł (12 zł ulgowy) do kupienia w Kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Kolejne projekcje Kina CSK:

  • „Nasz czas” 19-20 czerwca 2020, godz. 19.00 oraz 21 czerwca 2020, godz. 17.00
  • „Eastern”26-27 czerwca 2020, godz. 19.00 oraz 28 czerwca 2020, godz. 17.00

MOJEeKINO

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzielenia się emocjami, wspólnego doświadczenia i przeżywania kultury, Stowarzyszenie Kin Studyjnych powołało do życia największą na świecie platformę wirtualnych kin – MOJEeKINO.PL. Również Kino CSK ma tu swoją internetową salę z wyselekcjonowanym repertuarem!

Jeszcze dziś, 10 czerwca, o godz. 20.00, zapraszamy na dostępny wyłącznie na platformie MOJEeKINO.PL film „Die Toten Hosen – żyjesz tylko raz”. To muzyczny i koncertowy dokument o Toten Hosen – legendarnej grupie punk-rockowej z Niemiec, kręcony podczas ich największej trasy koncertowej.

Już od piątku zapraszamy na niezwykłą tygodniową podróż z najlepszymi dokumentami z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które nie trafiły do szerokiej dystrybucji kinowej. W programie:

  • 12.06; piątek; godz. 20:00 – Maya / Matangi / M.I.A
  • 13.06 sobota; godz. 20:00 – Zniknięcie mojej matki
  • 14.06; niedziela; godz. 20:00 – Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?
  • 15.06, poniedziałek; godz. 20:00 – Lo i stało się
  • 16.06; wtorek; godz. 20:00 – Ave Satan
  • 17.06; środa; godz. 20:00 – Sojalizm
  • 18.06; czwartek; godz. 20:00 – Kochankowie i dyktator

Filmy dostępne na: mojeekino.pl

Poza tym w aktualnym repertuarze wirtualnego Kina CSK znajduje się ok. 40 znakomitych filmów, które można oglądać w dowolnym czasie i miejscu! Oglądając filmy w naszej wirtualnej sali, widzowie wspierają funkcjonowanie i rozwój swojego lokalnego kina – Kina CSK!

 Koncert Piotr Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela Tribute to Tomasz Stańko (w ramach cyklu Jazz w CSK)

Termin: 18 czerwca 2020, godz. 20.00

Przestrzeń: Klub Muzyczny CSK

Wybitny trębacz jazzowy – Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG – Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas), stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu „Tribute to Tomasz Stańko”. Album jest ukłonem i hołdem dla nieżyjącego mistrza polskiego jazzu – Tomasza Stańki. Na koncercie będzie można usłyszeć niezwykłe aranżacje największych utworów jazzmana.

Bilety dostępne w kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com.

 Wernisaż wystawy „Siła, masa, rzeźba” Prolog

Termin: 19 czerwca -10 lipca 2020

Przestrzeń: City Project -1

Wernisaż: 19 czerwca 2020, godz. 17:00

Od kilkunastu lat Zakład Rzeźby i Ceramiki Wydziału Artystycznego UMCS organizuje Festiwal Ceramiczny. Tegoroczna edycja planowana była na termin 18-20 czerwca. Niestety, w związku z panującą na świecie sytuacją, musi zostać odłożona na najbliższy możliwy, choć nieokreślony termin.

Prezentowana w gościnnych wnętrzach CSK wystawa jest więc Prologiem, czyli przeglądem prac gospodarzy przyszłego festiwalu, wykładowców Wydziału Artystycznego UMCS: dr hab. Alicji Kupiec, dra hab. Zbigniewa Stanucha, mgra Radosława Skóry oraz mgr Oliwii Beszczyńskiej.

Spotkania z artystami

Termin: 13 czerwca 2020

www.spotkaniakultur.com

Już w najbliższą sobotę na stronie internetowej CSK udostępnimy kolejną odsłonę „Spotkań z artystami”. Naszym gościem będzie Sławomir Toman – malarz, dydaktyk kurator wystaw.

To cykl wywiadów prowadzonych przez prof. Mariusza Drzewińskiego – zastępcy dyrektora CSK ds. kulturalnych, podczas którego będziemy prezentować sylwetki i twórczość współczesnych wybitnych polskich artystów.

W pierwszym odcinku pokazaliśmy sylwetkę prof. Ireny Nawrot (szczegóły: https://www.spotkaniakultur.com/pl/node/2098 ). Kolejni artyści będą prezentowani w kolejnych tygodniach.

Bieżące wystawy i dostępne przestrzenie w CSK

 „NeonArt – festiwal sztuki i projektowania neonów”

Termin: do 30 czerwca 2020

Przestrzenie CSK

NEONart, to unikalny w skali Polski (i zapewne świata) projekt, w którym 18 twórców zaprojektowało neony artystyczne dla jednego miasta!

Zaprosiliśmy do Lublina jednych z najlepszych polskich twórców działających na styku typografii, grafiki, ilustracji i designu! W trakcie rezydencji artystycznej poznali Lublin, jego historię, ludzi i krajobrazy. Efekt tych inspiracji można oglądać na jedynej tego typu wystawie w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur: 14 neonów autorstwa m.in.: Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej, Patryka Hardzieja, Kolektywu Senna, Michała Lewkowicza, Michała Loby, Olka Modzelewskiego, Tomasza Pieńczaka, Jacka Rudzkiego, Pawła Ryżko, Konrada Smolarskiego, Studia Full Metal Jacket oraz Studia UVMW.

Wystawa Amadeusza Popka „Pomiędzy ilustracją a abstrakcją”

Termin: do 30 września 2020
Przestrzeń: Ciche Kąty +1

Wystawa prezentuje prace graficzne i rysunkowe, stworzone przez artystę na przestrzeni kilku ostatnich lat. W tym roku przypada okrągły jubileusz pracy twórczej dra Amadeusza Popka. Wystawa ukazuje kilkadziesiąt prac graficznych wykonanych w technice serigrafii, ale nie tylko. Swoje miejsce w galerii znajdują również rysunki piórkiem. Artysta dzieli się z odbiorcami swoją wizją artystyczną, która zawiera w sobie zarówno elementy bliższe ilustracji – bardzo narracyjnej,  jak i ascetyczne, ale bogate w wartości czysto graficzne, strukturalne i  symboliczne.

 Wystawa prac Lecha Majewskiego w Galerii Saskiej

Termin: do 26 czerwca 2020

Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie)

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym grafikiem i plakacistą Lechem Majewskim, uważanym za jednego z twórców i opiekunów Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, projektuje książki w Polsce i Niemczech, zajmuje się również tworzeniem ilustracji literatury dziecięcej.

Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Sklepik Kulturalny CSK

Sklepik Kulturalny CSK to miejsce stworzone z myślą o książkach, ale nie tylko. Reportaż, dokument, biografia, sztuka, design, nauka czy kulinaria to tylko niektóre z dziedzin, dostępne na półkach sklepiku. W ofercie znajdziecie również olbrzymi wybór książek dla najmłodszych. Sklepik oferuje również autorskie koszulki, printy, gry edukacyjne gadżety i nietypowe pamiątki z Lublina. Szczególnie polecamy tegoroczny miód z Miejskiej Pasieki Artystycznej!

Sklepik Kulturalny otwarty codziennie w godz. 10.00-18.00.

Tarasy widokowe CSK

Tarasy to idealne miejsce na podziwianie panoramy Lublina, ale nie tylko. To tutaj znajduje się Miejska Pasieka Artystyczna oraz łąki kwietne. Zapraszamy wszystkich na podniebne spacery.

Tarasy widokowe otwarte codziennie w godz. 8.00-21.00.

Andrzej Goliszek