Najnowsze wydarzenia w CSK

Już w czwartek 23 WRZ  w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie kolejna dawka znakomitej muzyki w Klubie Muzycznym CSK – KROKI | 19:00, a na pl. Teatralnym– „Spotkaj się z niemieckim w Lublinie” – wydarzenie organizowane przez Goethe Institut | 15:00.

W Kinie CSK tylko dobre filmy:

Zapraszamy również na dostępne wystawy:

Szczegóły poniżej. Do zobaczenia w CSK!

Klub Muzyczny CSK

KROKI

23 WRZ | 19:00

Klub Muzyczny CSK

KROKI to wypadkowa trzech muzycznych światów. Zespół tworzą producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią z jazzu, soulu, indie rocka, a to wszystko okraszone jest eksperymentalną elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana. Ich epka pt. „Stairs” zachwyciła fanów i krytykę wyszukanymi brzmieniami, harmoniami i emocjami. Debiutancki materiał ukazał się jesienią 2016. Jego świetne przyjęcie przez środowisko muzyczne i publiczność, zaowocowało współpracą z wieloma nominacjami do nagród m.in. Fryderyków, Munoludów czy nagród Gazety Wyborczej.

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Centrum Nowego Cyrku

Pokaz: Work in Progress | Centrum Nowego Cyrku

24 WRZ | 18:00

Sala Baletowa

Work in progres” to pokaz pracy etiud w budowie, idealne miejsce na pierwsze konfrontacje z widzem i nabieranie doświadczenia scenicznego. Występy odbywają się w gronie zaufanej i niedużej publiczności, a po ich zakończeniu następuje wspólna refleksja i artystyczny feedback. Wystąpić może każdy, niezależnie od dziedziny jaką się zajmuje. Wydarzenie zorganizowane przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Fundację Sztukmistrze.

-wstęp wolny

Plac Teatralny

Spotkaj się z niemieckim w Lublinie

23 WRZ 2021 | 15:00

Pac Teatralny

Spotkaj się z niemieckim w …..” to cykl imprez plenerowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym nauką języka niemieckiego i nie tylko. Spotkania będą się odbywały w 8 miastach w Polsce od 20. do 30. września. Cykl imprez jest częścią kampanii „Język Twojej Pasji” reklamującej język niemiecki. W Lublinie wydarzenie odbywa się 23. września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy uczeń indywidualnie lub cała klasa, która lubi uczyć się języka niemieckiego i jest zainteresowana kulturą niemieckojęzycznego obszaru językowego. Organizatorzy chcą odczarować mit trudnego i nieprzystępnego języka. Pokazać, że nauka niemieckiego wcale nie jest nudna, a przede wszystkim niesie z sobą konkretne korzyści w przyszłości.

– wstęp wolny

KINO CSK

Jeźdźcy sprawiedliwości (premiera) | reż. Anders Thomas Jensen

25 WRZ 2021 | 18:00

26 WRZ 2021 | 19:30
Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet!

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Jestem Greta (premiera) | reż. Nathan Grossman

22 WRZ 2021 | 19:00

23 WRZ 2021 | 19:00

Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją „bachorem”. Film dokumentalny, biograficzny.

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (premiera) | reż. Mateusz Rakowicz

20 WRZ 2021 | 19:00

21 WRZ 2021 | 19:00

Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W filmie Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, ale poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Aida | reż. Jasmila Žbanić

24 WRZ 2021 | 19:00

25 WRZ 2021 | 20:30

26 WRZ 2021 | 17:00

27 WRZ 2021 | 19:00

W swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości.

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Wystawy

na papierze bez granic …”

do 10 PAŹ 2021

Finisaż: 8 PAŹ 2021 | 18:00

Galeria Wystaw Czasowych -1

Międzynarodowe Forum Artystyczne „na papierze bez granic…” zostało powołane do życia w 2001 roku. Pokaz organizowany przez Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie prezentowany był na Litwie, Ukrainie i w Polsce. Głównym założeniem forum jest prezentacja współczesnej sztuki wykorzystującej papier jako główne medium w twórczości artystycznej. Do obecnej wystawy zostali zaproszeni artyści z Polski, Litwy, Słowacji, Niemiec, Japonii, Tajlandii i Indii, reprezentujący różne koncepcje kulturowe i twórcze, różniący się stylem, techniką wykonania, kompozycji, indywidualnym podejściem do twórczości, wieloaspektowości życia. Poszukujących ulotności chwili i ciekawej ponadczasowej metafory.

– wystawa czynna wtorek-niedziela | 12.00-18.00

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Wystawa „Wielość w jedności. Jedność w wielości”. Wystawa członków ZPAF Okręg Lubelski

do 1 LIS 2021

Aleja Kultur (poziom +1)

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła szesnastu artystów zrzeszonych w lubelskim oddziale Związku Polskich Artystów Fotografików (pierwszym na świecie związku twórczym zrzeszającym fotografów). Łącznie wyeksponowanych zostanie ponad 30 fotografii.

– wystawa czynna w godzinach otwarcia CSK

-wstęp wolny

Wystawa „The Journey” | Stella Polaris (Norwegia)

Wystawa: do 17 PAŹ 2021

City Project -1

Per Spildra Borg i Merete Klingen założyli teatr Stella Polaris w 1985 roku. Wspólnie tworzyli spektakle, prowadzili warsztaty i rozwijali porywający teatr, oparty na mitologii, ekspresji fizycznej, muzyce i pieśni. Artyści działają w tradycji teatru ulicznego, wędrownych kuglarzy i muzyków, a całą swoją twórczość opierają na opowieściach o mitologii i miłości do ziemi.

Norweska wystawa będzie prezentowana po raz pierwszy w Lublinie. Składają się na nią fotografie, materiały filmowe, kostiumy i rekwizyty, które stały się znakiem rozpoznawczym teatru Stella Polaris.

– Wstęp wolny

Wystawa “Wielka wyprawa Żubra Pompika – Polskie Parki Narodowe”

do 17 PAŹ

Galeria Wystaw Czasowych +1

Młodzi Poszukiwacze Przygody! Zapraszamy was na wyprawę śladami sympatycznego żubra, którego znacie z kart książek Tomasza Samojlika. Pompik krok po kroku pokaże wam, w jak pięknym przyrodniczo i niezwykłym kraju żyjemy. Możecie prześledzić całą jego wyprawę i razem z nim przedzierać się przez chaszcze i szuwary, przekraczać bagna i kręte rzeki, przechodzić przez ogromne bory i gęste lasy, a innym razem wygrzewać się na piaszczystych plażach, wspinać na wysokie szczyty albo wchodzić do wilgotnych jaskiń. Te wszystkie cuda znajdziecie – tak jak rodzina Pompika – w Parkach Narodowych czyli wydzielonych obszarach najbardziej cennych przyrodniczo i objętych ochroną, by zachować je w naturalnym stanie.

Przyjdźcie i sprawdźcie na wystawie, ile takich Parków znajduje się w Polsce. Ile z nich już udało się wam odwiedzić?

Wystawa na podstawie serii książek Tomasza Samojlika „ŻUBR POMPIK. WYPRAWY” wydanej przez wydawnictwo Media Rodzina.

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com

Wystawa „Ilustracje. Stěpán Zavřel”

do 17 PAŹ 2021

Galeria 0

Štěpán Zavřel to artysta niezwykły, który zasłużył się dla literatury dziecięcej i którego biografia jest tak bliska wielu Europejczykom: ucieczka z komunistycznej Czechosłowacji, wędrówka po Europie w poszukiwaniu domu, ale i w poszukiwaniu własnej drogi artystycznej, edukacja od Pragi przez Londyn po Monachium, wreszcie spokojna przystań we Włoszech i bogata twórczość w nowej ojczyźnie. Uniwersalny przekaz tej twórczości jest aktualny do dziś, wciąż generuje nowe pomysły i projekty. Delikatne, malarskie światy i poetyka niczym z obrazów Chagalla uwodzą widza i zapraszają w daleką podróż. Dorobek Štěpána Zavřela jest w Polsce praktycznie nieznany, dlatego z tym większą przyjemnością zaprezentowane zostaną jego ilustracje do książek: „Dziadek Tomek”, „Sen o Wenecji”, „Odnalezione słońce” i „Ostatnie drzewo” wydawanych przez Wydawnictwo Tatarak w projekcie „Ja, Europejczyk”, współfinansowanym przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

– wstęp wolny

Wystawa „Meblościanka” Joanny Polak – kulisy produkcji klatka po klatce

do 31 GRU 2021

Korytarz B poziom -1

Na wystawie „„Meblościanka” Joanny Polak – kulisy produkcji klatka po klatce” widz ma rzadką możliwość obejrzenia tegorocznego filmu animowanego pt. „Meblościanka”.

Ponadto zaprezentowana zostanie scenografia do filmu ukazująca tajniki animacji w technice lalkowej.

Joanna Polak działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Ciągle eksperymentując w animacji posługuje się kilkudziesięcioma odmianami technik tradycyjnych i cyfrowych.

Jej filmy były wyświetlane na ponad 800 prezentacjach, festiwalach i kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA) i zdobyły 62 nagrody i wyróżnienia. Jest reżyserem ponad 100 filmów głównie animowanych i stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– wstęp wolny

Zapowiedzi

Sklepik Kulturalny CSK / kasa CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz tegoroczny miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…).

Tarasy Widokowe CSK dostępne codziennie od 8:00 do 21:00.

Więcej na www.spotkaniakultur.com