Najnowsze wydarzenia w CSK
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na wydarzenia…
V edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” trwa, nagrody „Złota Kieszeń” zostały wręczone (szczegóły na spotkaniakultur.com). Przed nami jeszcze czerwcowe wydarzenia w ramach Festiwalu: spektakl „Balladyna”, festiwalowy cykl filmowy „Fashion week” oraz warsztaty scenograficzne z Bohdanem Cieślakiem.
Poniżej szczegółowe informacje o wydarzeniach zaplanowanych na najbliższy tydzień.
Zapraszamy do CSK!
#JAZZwCSK
Przemysław Chmiel Quartet | #JAZZwCSK
27 MAJ 2021 | 19:00
Klub Muzyczny CSK
Przed nami kolejne spotkanie z jazzem w Klubie Muzycznym CSK.
Kwartet Przemysława Chmiela złożony jest ze studentów Wydziałów Jazzu katowickiej oraz krakowskiej Akademii Muzycznej. Na ich repertuar składają się głównie kompozycje lidera, będące z jednej strony utworami zawierającymi fragmenty skomponowane i zaaranżowane, z drugiej zaś – silnie odwołujące się do estetyki otwartej, spontanicznej improwizacji. W swojej sztuce muzycy z równą atencją pochylają się nad tym, co w jazzie należy do jego wielkiej historii, jak również nad tym wszystkim, co niesie ze sobą nieskrępowana ograniczeniami stylów sztuka improwizacji.
Debiutancki album kwartetu Przemysława Chmiela „WITCHCRAFT” ukazał się w 2020 r. i został nominowany do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii „Fonograficzny debiut roku”.
– bilety w cenie 30 zł / 40 zł w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com
KINO CSK
Ludzki głos | Reż.: Pedro Almodóvar, Short, dramat / Hiszpania / 2020
26 MAJ 2021 | 19:00
28 MAJ 2021 | 18:00
29 MAJ 2021 | 17:00
30 MAJ 2021 | 17:15
Kino CSK
Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera.
Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły.
Niepodrabialny styl twórcy „Porozmawiaj z nią” wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara.
Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak… happy endem?
– bilety w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com
Proste rzeczy | Reż.: Grzegorz Zariczny, dramat / Polska / 2020
25 MAJ 2021 | 19:00
27 MAJ 2021 | 20:30
Kino CSK
Błażej i Magda spełniają marzenie o spokojnym i zbalansowanym życiu poza zgiełkiem dużego miasta. Pragną, by ich córka Ala i pies Falkor wychowywali się na łonie natury. Samodzielnie remontują dom w malowniczej wiosce, korzystając raczej ze swojego sprytu i dobrych pomysłów niż z dużych zasobów finansowych.
Pewnego dnia w ich domu pojawia się brat niedawno zmarłego ojca Błażeja. Przyjeżdża z powodu problemów, jakie ma z własnym synem – przyjacielem Błażeja z dawnych lat. Z kolei Błażej, widząc, że wujek nosi w sobie ślad jego ojca, postanawia zbudować z nim głębszą więź. Zaczynają wspólnie pracować przy budowie domu. Rozpoczyna się między nimi emocjonalna gra, w której obaj próbują zbliżyć się do prawdy o bliskich osobach. Nagła obecność wujka wytrąca chłopaka z realizacji powziętych celów i zmusza go do zmierzenia się z bolesną przeszłością.
– bilety w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com
Minari | Reż.: Lee Isaac Chung, dramat / USA / 2020
27 MAJ 2021 | 18:00
28 MAJ 2021 | 19:15
29 MAJ 2021 | 18:15
30 MAJ 2021 | 15:00
Kino CSK
W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.
Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.
– bilety w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com
Martin Eden | Reż.: Pietro Marcello, dramat, romans / Włochy, Francja / 2019
29 MAJ 2021 | 20:30
Kino CSK
Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.
Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia i rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się do politycznego przebudzenia bohatera.
„Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej, odegranej przez wcielającego się w główną rolę Lukę Marinellego.
Na rauszu | Reż.: Thomas Vinterberg, komedia, dramat / Dania, Szwecja, Holandia / 2020
30 MAJ 2021 | 18:30
31 MAJ 2021 | 19:00
Kino CSK
„Na rauszu” opowiada o grupie przyjaciół – nauczycieli w szkole średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu w organizmie otwiera umysły na otaczający nas świat.
Prawdopodobnie jest mnóstwo dzieci w wieku szkolnym, które żałują, że ich nauczyciele nie są na co dzień „pod wpływem”. Czy lekcje i szkoła nie byłyby łatwiejsze, gdyby twoi nauczyciele nie byli na nieustannym lekkim rauszu? Cóż, z takim właśnie pomysłem zmierzą się bohaterowie filmu Vinterberga.
Gdy rozpoczynają eksperyment, starając się utrzymać stały poziom alkoholu we krwi przez cały dzień pracy. Nie spodziewają się, że będzie miał bardzo rożne skutki dla każdego z nich.
Vinterberg do projektu zaprosił większą część swojego zespołu z filmu „Polowanie” z Madsem Mikkelsenem na czele. W obsadzie znaleźli się również Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe i Susse Woldem. Scenarzystą filmu jest Tobias Lindhol („Polowanie”, „Komuna”). Zdjęcia realizowano w Kopenhadze, północnej Zelandii i Västra Gotäland w Szwecji.
– bilety w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com
Akademia Kina CSK | odc. 29
„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, czyli o strategiach autobiograficznych w polskim kinie | Tomasz Kolenkiewicz
27 MAJ 2021 | 19:00
online
Film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to wyjedź z tego miasta” to pierwszy w historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pełnometrażowy fabularny film animowany wyróżniony Złotymi Lwami. Powstający przez wiele lat film Wilczyńskiego to niezwykle poruszająca autobiograficzna podróż do krainy dzieciństwa i własnych wspomnień.
Jak polscy twórcy i twórczynie czerpali z własnych doświadczeń konstruując swoje filmowe dzieła? Czy często zdarzało im się wplątać autobiograficzne wątki do swojej twórczości?
Udział bezpłatny, zapisy: https://bit.ly/3ooikUr.
VOD Kina CSK
Czekamy na otwarcie sal kinowych, już teraz zapraszamy do VOD Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy kilkaset niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!
W tym tygodniu szczególnie polecamy:
- Stare grzechy mają długie cienie
- Beksińscy. Album wideofoniczny
- Śmierć Ludwika XIV
- To tylko koniec świata
- Na zawsze Laurence
Oglądając filmy na naszej platformie VOD wspieramy Kino CSK!
Sala Operowa
Muzyka zespołu Metallica symfonicznie
30 MAJ 2021 | 16:00 i 19:00
Sala Operowa CSK
Zapraszamy na wyjątkowy projekt – pod szyldem “Muzyka zespołu Metallica symfonicznie” wystąpi SCREAM INC. jeden z najlepszych coverbandów Metallica na świecie. Towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna ‘Orion’. Na koncertach usłyszymy największe przeboje Metallica w symfonicznych aranżacjach wykonanych tak jak na słynnej płycie “Metallica S&M”.
To blisko dwie godziny klasyki rocka/metalu w niezwykłym wydaniu!
Scena w Budowie 2021
Wystawa studencka „Kasandra”
do 30 CZE 2021
Przestrzenie CSK
Wystawa prac studenckich „Kasandra” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2021 roku jest mit o Kasandrze.
Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych.
Wystawa dostępna od 24 maja 2021 w przestrzeniach CSK (na poziomach: -1, 0,+1 oraz +2) codziennie w godzinach otwarcia budynku.
– wstęp wolny
Wystawa „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”
do 11 LIP 2021
Galeria Wystaw Czasowych -1
Dwuznaczność tytułu prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawy jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego. Dawno już powinniśmy porzucić kojarzenie odzieży do pracy wyłącznie z wytartym drelichem, brudnym kombinezonem czy poplamionym fartuchem. Mimo żartobliwego tonu zderzającego nasze wyobrażenia dotyczące odzieży roboczej z elitarnością, wystawa całkiem serio prezentuje wyszukane ubrania, w których wyjątkowe postaci wypełniały zawodowe zobowiązania.
„Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.
Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.
Na wystawie pokazane będą między innymi kreacje zaprojektowane przez Gosię Baczyńską, Joannę Klimas, Macieja Zienia i Violę Śpiechowicz.
– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00
– bilety w cenie 8 zł, 10 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com
Wystawa „Scenografia i co dalej? Bohdan Cieślak”
do 11 LIP 2021
Galeria Wystaw Czasowych +1
Na wystawę autorską Bohdana Cieślaka „Scenografia i co dalej?” składają się dwa elementy jego aktywności twórczej tj. działalność teatralna i pozateatralna. Łącznikiem obu tych elementów jest przede wszystkim odręczny rysunek jako rodzaj wypowiedzi artystycznej i koncepcyjnej. Autor przedstawia wybór szkiców scenograficznych, będących świadectwem aktywności i współpracy nad tworzonymi spektaklami teatralnymi, uzupełniony serią modeli przestrzennych – makiet. Przedstawiony jest również cykl rysunków z wyobraźni powstający równolegle do działań w teatrze. Pytanie zawarte w tytule wystawy („scenografia i co dalej?”) autor stawia przede wszystkim sam sobie, zastanawiając się w jakie rejony eksploracji przestrzennej poprowadzi go teraz uprawiana kreacja rysunkowa, będąca poprzednio narzędziem tworzenia koncepcji scenograficznej realizowanej w rzeczywistości teatralnej.
– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00
– bilety w cenie 8 zł, 4 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com
Wystawy
Wystawa MOJE MITOLOGIE / GRZEGORZ DOBIESŁAW MAZUREK | wystawa retrospektywna z okazji 40-lecia pracy twórczej
do 30 MAJ 2021
Finisaż: 28 MAJ 2021 | 17:00
Galeria City Project -1
Artysta uprawia grafikę, malarstwo, fotografię. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1975-1980. Dyplom z grafiki obronił z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej w 1980 r., zaś aneks z malarstwa – w pracowni prof. Eugeniusza Markowskiego. Od 1984 r. związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest twórcą Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i członkiem Bractwa Artystycznego 6×9, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
Autor 47 wystaw indywidualnych i współautor ponad 500 wystaw zbiorowych, w kraju i za granicą. Laureat 22 nagród i wyróżnień, w tym 11 międzynarodowych i 6 ogólnopolskich.
Twórczość Grzegorza Dobiesława Mazurka od ponad 40 lat konsekwentnie odkrywa rzeczywistość widzianą przez pryzmat przemijania, czasu, archiwizowania wspomnień, erotyzmu. Wspólnym łącznikiem spinającym poruszane przez artystę tematy, najbardziej inspirującym i pojemnym treściowo, jest człowiek ze swoimi emocjami i naznaczoną upływem czasu historią. Człowiek skonfrontowany z bardzo osobistą, prywatną pamięcią artysty, mocą której odkrywa go na nowo i utrwala, próbując nadać mu magiczną siłę trwania poza czasem. Sposób widzenia rzeczywistości jest opowieścią o własnym stosunku do sztuki przedstawieniowej, figuratywnej, wyraźnie afirmującej przynależność do tradycji. Każdy z wyodrębnionych toposów artysta rozwija w obrębie kilku cykli, które, niewyczerpane znaczeniowo, często pozostają otwarte. / Anna Hałata
– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00
– bilety w cenie 8 zł, 4 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com (środy wstęp bezpłatny).
Galeria Saska | Stanisław Wieczorek
do 13 CZE 2021
Ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Wystawa prezentuje twórczość prof. Stanisława Wieczorka. Artysta zajmuje się różnymi formami grafiki zarówno warsztatowej jak i użytkowej – projektuje plakaty oraz książki. Jego działalność artystyczna obejmuje również malarstwo, rysunek czy scenografie. Stanisław Wieczorek ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz i z tą uczelnią związany jest do dziś. Od 1977 roku prowadził Pracownię Brył i Płaszczyzn na Wydziale Grafiki, a od roku 1980 Pracownię Geometrii i Kompozycji. Kierował oraz tworzył Międzywydziałową Pracownię Multimedialnej Kreacji Artystycznej. W swojej karierze pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ponadto jest twórcą i dyrektorem Instytutu „Sztuka Mediów”. Wielokrotnie współpracował z wieloma wydawnictwami artystycznych tj. „Sugestie” czy dwumiesięcznik „Projekt”, włoskie czasopismo „Shop” czy „Linea grafica”. Artysta jest autorem k-ilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych
w kraju i za granicą.
Zapowiedzi:
Spektakl familijny „Alicja w Krainie Czarów” | Kielecki Teatr Tańca
1 CZE 2021 | 18:00
Sala Operowa
„Alicja w Krainie Czarów” to najnowsze widowisko Kieleckiego Teatru Tańca, łączące tradycyjną wersję utworu literackiego ze współczesną kulturą i sztuką XXI wieku. Spektakl realizowany jest w radosny i kolorowy sposób, twórcy z poczuciem humoru opowiadają historię podróży Alicji po krainie sennych wyobrażeń. Mnogość choreografii w różnych stylach tańca: poczynając od stepowania, rewię, musical oraz taniec jazzowy po taniec współczesny, pozwoli zarówno dzieciom jak i dorosłym przenieść się do magicznego świata fantazji.
– bilety w Kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
Spektakl „Intercepted/ Przechwycone” oraz „Carme(n)love” | Kielecki Teatr Tańca
2 CZE 2021 | 18:00
Sala Operowa
Spektakl „Intercepted/Przechwycone” porusza temat spełnienia, samorealizacji, drogi do celu jakim są nasze marzenia, idee i pasje. Jak zachować indywidualność i swoje potrzeby na ścieżce do spełnienia wobec przeciwności losu, presji, oczekiwań, relacji, historii i zbiegów okoliczności, które PRZECHWYTUJĄ nas w drodze do CELu kierując na inne tory?
“Carme(n)love” to autorska interpretacja opery „Carmen” Georgesa Bizeta. Opowieść
o prawdziwej femme fatale… Złej, okrutnej, nieszczęśliwej, wolnej. O kobiecie targanej różnymi uczuciami: złością, nienawiścią, a jednocześnie miłością i ogromnym pożądaniem.
– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
Sklepik Kulturalny CSK / kasa CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz po miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…)
Więcej na www.spotkaniakultur.com
Andrzej Goliszek