Narodowe Czytanie w Bibliotece

5 września  Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Lubartowie organizuje Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. To już dziewiąta odsłona tej ogólnopolskiej akcji, która odbędzie się od godz. 11.00.

Akcji patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W tym roku Para Prezydencka do wspólnego czytania wybrała „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach książki i otrzymanych zaproszeniach biblioteka przybije pamiątkowy stempel, otrzymany z Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie odbędzie się w ogrodzie przy bibliotece.