Narodowe Czytanie w II LO

Jedną z wielu tradycji II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie jest organizowanie spotkań w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

To wyjątkowe wydarzenie zostało zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą narodowej epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Tegoroczna jubileuszowa edycja spotkań przy arcydziele z kanonu literatury polskiej poświęcona jest dramatowi Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. W drugim tygodniu września uczniowie i nauczyciele języka polskiego z II LO czytali fragmenty tego wyjątkowego utworu zarówno w salach przy szkolnych ławkach, jak i na świeżym powietrzu, odkrywając na nowo uniwersalizm tego dzieła.

„Moralność pani Dulskiej” to jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej i choć prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, to do dnia dzisiejszego pozostaje ona aktualna w swoim przesłaniu. W dramacie autorka krytykuje bowiem obłudę, hipokryzję oraz fałszywą moralność, przekazując czytelnikowi uniwersalne przesłanie – potrzebę walki z niesprawiedliwością społeczną, złem i kłamstwem.

Licealiści bardzo chętnie zaangażowali się we wspólne czytanie tragikomedii G. Zapolskiej, a ta niecodzienna lekcja z pewnością skłoniła do rozmów i dyskusji, nowego spojrzenia na dzieło sprzed stulecia. A za rok – z pewnością znowu będziemy wspólnie czytać!

II LO