Narodowe Czytanie w II LO

Jedną z wielu tradycji II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie jest organizowanie we wrześniu spotkań w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

To wyjątkowe wydarzenie zostało zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą narodowej epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Tegoroczna edycja spotkań przy arcydziele z kanonu literatury polskiej poświęcona została „Balladynie” Juliusza Słowackiego.

Prezydent RP Andrzej Duda, w liście zachęcającym do współtworzenia akcji, napisał: „ Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”.

Uczniowie II LO z entuzjazmem włączyli się w akcję Narodowe Czytanie. Ze względu na trwającą pandemię czytanie fragmentów dramatu wybitnego polskiego romantyka zostało przeprowadzone przez nauczycieli języka polskiego z II LO na zajęciach lekcyjnych, z zachowaniem środków ostrożności. Niektórzy uczniowie, zamiast tradycyjnego odczytania fragmentów „Balladyny”, zdecydowali się na inscenizację wybranych dialogów i zaprezentowanie swoich aktorskich umiejętności. Taka niecodzienna lekcja języka polskiego z pewnością zapadnie uczniom w pamięć i zainspiruje do sięgania po klasykę polskiej literatury, którą warto odkrywać wciąż na nowo.

II LO