Narodowe Czytanie w RCEZ

Już po raz dziesiąty Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo Narodowe Czytanie. Przygotowali i poprowadzili ją nauczyciele bibliotekarze. Tego dnia zaproszeni do szkolnej biblioteki nauczyciele i uczniowie Technikum Zawodowego i Branżowej Szkoły I Stopnia głośno odczytali fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej.

Akcja Narodowe Czytanie od początku swojego istnienia objęta jest patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Wybrana na tegoroczną, jubileuszową edycję lektura to „Wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim (…) przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.” – napisał w przesłaniu skierowanym do czytelników Prezydent RP Andrzej Duda.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie włączyli się we wspólne czytanie i tym samym pokazali, jak ważna dla młodzieży jest idea czytelnictwa.

RCEZ