Narodowe Święto Niepodległości oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów w II LO

10 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja miały miejsce dwie ważne uroczystości – akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie dołączyli do szkolnej społeczności.

Święto Niepodległości to najważniejsze narodowe święto dla każdego Polaka, dlatego w całym kraju obchodzimy je niezwykle podniośle. Społeczność II LO rozpoczęła świętowanie w czwartek 10 listopada akademią w formie słowno-muzycznego spektaklu, w trakcie którego młodzież oddała hołd bohaterom powstań narodowych, przywódcom i ich żołnierzom walczącym na frontach I i II wojny światowej oraz patriotom, którzy poświęcili życie, by ostatecznie w 1989 roku Polska stała się w pełni demokratycznym krajem. Pieśni żołnierskie i patriotyczne wykonał męski chór złożony z ponad siedemdziesięciu chłopców II LO, a recytatorzy wygłosili wiersze, które wyrażały pamięć o ogromnym poświęceniu i patriotyzmie naszych rodaków na przestrzeni dziejów.

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały połączone z ważną dla szkolnej społeczności uroczystością – ślubowaniem uczniów klas pierwszych. W obecności Dyrekcji II LO oraz zaproszonych gości: Naczelnika Wydziału Oświaty UM Barbary Wanat, Przewodniczącej Rady Rodziców Urszuli Skrzypiec oraz grona pedagogicznego i swoich starszych kolegów ponad trzystu pierwszoklasistów składało uroczystą przysięgę na sztandar II LO. W ten sposób oficjalnie dołączyli do grona szkolnej społeczności.

Druga część uroczystości to uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalkę. Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku naszego liceum przy ulicy Lubelskiej. W dalszej części dokonano również otwarcia plenerowej wystawy Polski wysiłek zbrojny w I wojnie światowej 1914–1918, przygotowanej przez IPN we Wrocławiu.

W związku z tym, że dzień ten miał szczególny i niezwykle podniosły charakter, po szkolnych uroczystościach uczniowie klas pierwszych udali się wraz ze swoimi wychowawcami do lubartowskiego kina „Lewart” na specjalnie dla nich zorganizowaną projekcję filmu „Orlęta. Grodno 39” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.

Tego dnia starsi uczniowie II LO złożyli kwiaty i zapalili znicze pod krzyżem upamiętniającym żołnierzy walczących podczas I wojny światowej oraz pod tablicą upamiętniającą 27. Wołyńską Dywizję Piechoty AK znajdującą się na stacji PKP w Lubartowie.

Licealiści wzięli również udział w miejskich uroczystościach na cmentarzu parafialnym, gdzie w obecności przedstawicieli samorządów, organizacji kombatanckich złożyli wiązanki i zapalili znicze na symbolicznym grobie kapitana Wacława Lalki.

Artyści z II LO, w tym chór męski, włączyli się również w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i zaprezentują swój program artystyczny przed uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 11 listopada w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie o godzinie 10.30. Następnie członkowie męskiego chóru wygłoszą Apel Poległych w trakcie składania wieńców przed pamiątkową tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się przy klasztorze oo. Kapucynów.

II LO