Narodowe Święto Niepodległości w II LO

W czwartek 11 listopada obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę, po stu dwudziestu trzech latach niewoli, niepodległości. Świętowanie tej najważniejszej dla naszego narodu rocznicy ma charakter wyjątkowy, dlatego jak co roku społeczność szkolna II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie bierze udział w wielu inicjatywach związanych z uroczystością 11 Listopada.

W środę 10 listopada uczniowie klasy III i wzięli udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości na cmentarzu parafialnym. Trzecioklasiści przy asyście Władz Miasta oraz Dyrekcji Szkoły złożyli wieniec oraz zapalili znicze na grobie rodziny Lalków, czyli symbolicznym miejscu pochówku zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalki. Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku naszego liceum przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku. Uczniowie klasy IIb z p. Haliną Zdunek i Barbarą Kukier złożyli kwiaty oraz zapalili znicze również pod Dębem Pamięci, który został zasadzony dla upamiętnienia W. Lalki przed budynkiem II LO.

W środę, punktualnie o godz. 11.11 w salach lekcyjnych rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Klasowe śpiewanie hymnu państwowego odbyło się w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

W rocznicę 11 Listopada społeczność szkolna II LO pamięta przede wszystkim o tych, którzy odeszli walcząc o wolność i niepodległość. Delegacja uczniów i nauczycieli udała się z kwiatami i zniczami na teren dworca PKP w Lubartowie, aby oddać hołd 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy przypominającej jej działania tablicy pamiątkowej oraz pod krzyżem upamiętniającym żołnierzy walczących podczas I wojny światowej.

Od 5 listopada uczniowie II LO mogą również zapoznać się z wystawą Drogi Polaków do niepodległości, która została przygotowana na łączniku szkoły z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę upragnionej wolności.

II LO