Narodowe Święto Niepodległości według II LO

8 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie miały miejsce dwie ważne uroczystości – akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie dołączyli do szkolnej społeczności. Natomiast 11 listopada uczniowie II LO włączyli się w miejskie obchody narodowego święta.

Święto Niepodległości to najważniejsze narodowe święto dla każdego Polaka, dlatego w całym kraju obchodzimy je niezwykle podniośle. Społeczność II LO rozpoczęła świętowanie w piątek 8 listopada akademią w formie słowno-muzycznego spektaklu, w trakcie którego młodzież oddała hołd bohaterom powstań narodowych, przywódcom i ich żołnierzom walczącym na frontach I i II wojny światowej oraz patriotom, którzy poświęcili życie, by ostatecznie w 1989 roku Polska stała się w pełni demokratycznym krajem. Pieśni żołnierskie i patriotyczne wykonał męski chór złożony z ponad siedemdziesięciu chłopców II LO, a recytatorzy wygłosili wiersze, które wyrażały pamięć o ogromnym poświęceniu i patriotyzmie naszych rodaków na przestrzeni dziejów.

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały połączone z ważną dla szkolnej społeczności uroczystością – ślubowaniem uczniów klas pierwszych. W obecności zaproszonych gości: Burmistrza Miasta Lubartów Krzysztofa Paśnika, przedstawicieli Prezydium Rady Rodziców oraz grona pedagogicznego i swoich starszych kolegów ponad trzystu pierwszoklasistów składało uroczystą przysięgę na sztandar II LO. W ten sposób oficjalnie dołączyli do grona szkolnej społeczności. W związku z tym, że dzień ten miał szczególny i niezwykle podniosły charakter, po szkolnych uroczystościach uczniowie klas pierwszych udali się wraz ze swoimi wychowawcami do lubartowskiego kina „Lewart” na specjalnie dla nich zorganizowaną projekcję filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Wstępem do filmu i jego problematyki był wykład, który dla młodzieży wygłosił przedstawiciel lubelskiego oddziału IPN – Adrian Lesiakowski.

Starsi uczniowie II LO złożyli natomiast kwiaty i zapalili znicze pod krzyżem upamiętniającym żołnierzy walczących podczas I wojny światowej oraz pod tablicą upamiętniającą 27. Wołyńską Dywizję Piechoty AK. Licealiści uczcili również pamięć kapitana Wacława Lalki zamordowanego w Katyniu, zapalając znicze i składając kwiaty pod obeliskiem przy budynku szkoły i na Cmentarzu Parafialnym w Lubartowie, gdzie znajduje się symboliczne miejsce pochówku kapitana. Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku obecnego liceum przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku, a o jego poświęceniu przypomina Dąb Pamięci zasadzony przy II LO dla uczczenia ofiary Katynia.

Artyści z II LO, w tym chór męski, włączyli się również w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i zaprezentowali swój program artystyczny przed uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się 11 listopada w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie. Następnie członkowie męskiego chóru wygłosili Apel Poległych w trakcie składania wieńców przed pamiątkową tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się przy klasztorze oo. Kapucynów.

II LO