Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w II LO

12 kwietnia społeczność szkolna II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie zorganizowała obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Na uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście: Krzysztof Paśnik– Burmistrz Miasta Lubartów, Jan Rećko – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Ksiądz Andrzej Sarna – Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – Danuta Sienkiewicz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 – Aniceta Topyła, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 – Zbigniew Sajda oraz Anna Turowska, Ewa Dziadko, Anna Zielińska opiekujące się delegacjami uczniów z ZS nr 2, SP nr 1, SP nr 3 i SP nr 4, Szkoły Umiejętności i Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.

Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Gdy nieme groby przemawiają…” poświęcony ofiarom sowieckich zbrodni dokonanych na obywatelach państwa polskiego.

Poprzez wsłuchanie się w teksty wierszy, wspomnienia samych oficerów oraz wzruszające piosenki uczestnicy apelu mogli w podniosły sposób uczcić pamięć wybitnych Polaków, którzy zginęli w Katyniu, Ostaszkowie, Charkowie i innych miejscach kaźni. Zbrodnie sowieckie na narodzie polskim to nie tylko symboliczny „Katyń”, ale także „Małe Katynie”, jak Obława Augustowska. Prowadzący apel przypomnieli zebranym również o trudnej historii poznawania prawdy o Katyniu, o przerwanym śledztwie, braku winnych i odpowiedzialnych za popełnioną zbrodnię.

Po wysłuchaniu montażu słowno-muzycznego głos zabrał Pan Jan Rećko, który podziękował za niezwykle wzruszający apel i przeczytał zgromadzonym list od Kuratora Oświaty w Lublinie Pana Tomasza Szabłowskiego w wyrazami wdzięczności za coroczną pamięć II LO w Lubartowie o tych tragicznych wydarzeniach. Słowa uznania skierował do nas Burmistrz Lubartowa Pan Krzysztof Paśnik.

Ważną częścią obchodów Dnia Katyńskiego były uroczystości przy Dębie Pamięci i tablicy upamiętniającej kapitana Wacława Lalkę – lubartowianina, który zginął w Katyniu. Uczennice liceum przybliżyły zebranym postać naszego bohatera – absolwenta Gimnazjum Jana Kurtza, mieszczącego się w budynku II LO oraz nazwiska innych mieszkańców Lubartowa i okolic, którzy zginęli od strzału w tył głowy. Następnie społeczność naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi oddała hołd pomordowanym, zapalono znicze i złożono wieńce.

Mamy nadzieję, że w sercach wielu młodych ludzi zrodziła się myśl o obowiązku poznawania i odkrywania prawdy o tysiącach Polaków w bestialski sposób pomordowanych na Wschodzie, ponieważ to także droga do określenia pełni naszego człowieczeństwa.

Uroczystość z okazji 84. rocznicy zbrodni katyńskiej przygotowali uczniowie II LO pod opieką Barbary Kukier i Lidii Aftyki.

II LO