Nauczyciel II LO w Brukseli

W dniach 26 – 29 stycznia Konrad Pcian, nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie, opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP”, wziął udział w wizycie studyjnej w Europarlamencie i Komisji Europejskiej w Brukseli.

Organizatorem wyjazdu dla 14 nauczycieli z całej Polski, zaangażowanych w tematykę związaną z Unią Europejską, było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Dział Wizyt Komisji Europejskiej. Wyjazd poprzedziło seminarium zorganizowane w warszawskiej siedzibie Przedstawicielstwa. Podczas pobytu w Brukseli nauczyciele odwiedzili Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. Europoseł Janusz Zemke opowiedział o specyfice pracy europosła, zaś Monika Mróz przedstawiła zasady rekrutacji i możliwości zatrudnienia w instytucjach europejskich. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Parlamentarium, w którym można było wybrać się w interaktywną podróż po historii Europy i UE. Przygotowane dla nauczycieli warsztaty i wykłady dotyczyły m. in. funkcjonowania instytucji UE oraz inicjatyw w dziedzinie edukacji.

Konrad Pcian, nauczyciel j. niemieckiego w II LO w Lubartowie, został wyróżniony zaproszeniem do udziału w wizycie, dzięki licznym inicjatywom podejmowanym jako opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP”. Do najważniejszych działań Klubu można zaliczyć: przygotowywanie symulacji wyborów parlamentarnych i prezydenckich, udział w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, coroczną organizację Dnia Europejskiego w II LO, udział w projekcie Europejski Uniwersytet Latający, wyjazdy do Warszawy w ramach współpracy z Fundacją im. R. Schumana oraz organizację spotkań z ekspertami do spraw Unii Europejskiej.

AO

K. Pcian