„Nie dajmy zginąć poległym” – słowa Zbigniewa Herberta mottem VIII Patriotycznego Śpiewania

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wpisało się z powodzeniem w cykl wydarzeń związanych z celebrowaniem Święta Niepodległości w naszym mieście. Organizatorzy – Andrzej Zieliński, Tomasz Majcher, Jakub Wróblewski i Radosław Guz – zaprosili mieszkańców Lubartowa w niedzielne popołudnie na spotkanie w kinie Lewart. Na wszystkich czekały okolicznościowe upominki – flagi państwowe i biało – czerwone baloniki.

Andrzej Zieliński witając lubartowian przypomniał ubiegłoroczne śpiewanie, kiedy to organizatorzy przybliżyli uczestnikom walczących o niepodległość, lubartowskich powstańców – z Powstania Listopadowego w 1830 r., Styczniowego w 1863 r., żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej oraz podczas nawały bolszewickiej z 1920 roku. Przypomnieli także miejsca ich wiecznego spoczynku w Lubartowie i w powiecie lubartowskim.

– Dziś będziemy opowiadać o tych bohaterach, którzy zapisali się na kartach historii Lubartowa podczas II Wojny Światowej, a także o Żołnierzach Wyklętych walczących o naszą niepodległość już po zakończeniu działań wojennych  mówił Andrzej Zieliński. – Nie sposób w tak krótkim czasie przypomnieć postaci wszystkich bohaterów tamtych, tragicznych czasów. Dlatego podczas tego spotkania, symbolicznie, wspomnimy tylko nielicznych. Wielu z bohaterskich żołnierzy chowano w bezimiennych grobach. Pamiętajmy o nich wszystkich, nie tylko w dni zaduszne, ale każdego dnia. Wspierajmy organizacje, instytucje, które opiekują się grobami naszych bohaterów walk o wolność, ofiar zbrodniczych działań zaborców i okupantów. Mottem naszego śpiewania będą słowa Zbigniewa Herberta – „nie dajmy zginąć poległym”. Tej refleksji o walce o wolność Rzeczypospolitej będą towarzyszyć piosenki – po to się spotkaliśmy. Większość z nich jest doskonale państwu znana – zachęcił do śpiewania Andrzej Zieliński.

Na fortepianie akompaniował pan Tomasz Misztal.

Aleksandra Jędryszka