[Nie] Straszna chemia

Przemek Podleśny, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, to już prawdziwy multiolimpijczyk i jeden z najzdolniejszych uczniów w Polsce. Do kolekcji licznych sukcesów dołączył w ostatnim tygodniu kwalifikacje do etapu centralnego LXIV Olimpiady Chemicznej.

Udział w drugim etapie olimpiady to duże wyzwanie dla uczniów. Zawody trwały dwa dni. W piątek (26 stycznia) uczniowie rozwiązywali zadania teoretyczne. O ich trudności niech świadczy chociażby to, że w zadaniu z chemii nieorganicznej trzeba się było wykazać znajomością tak niezwykłych związków, jak siarczan(VI) jodozylu. W sobotę (27 stycznia) wcale nie było łatwiej. Uczniowie zmierzyli się z zadaniem laboratoryjnym. Mieli określić skład jakościowy 16 próbek, z których 7 stanowiły dwuskładnikowe mieszaniny. Trudne zadania sprawiały dobrze przygotowanym pewien kłopot, ale jednocześnie dawały możliwość pochwalenia się głęboką wiedzą.

Przemek (z wynikiem 95,5 punktu) awansował do etapu trzeciego olimpiady, co jest równoznaczne ze zdobyciem tytułu finalisty i uzyskaniem 100% na maturze z chemii.

Zawody na etapie centralnym odbędą się 23 i 24 marca. Przemek będzie wtedy bezpośrednio po innej olimpiadzie z… języka łacińskiego, której etap trzeci rozegra się w dniach 21 – 23 marca. Ale to nie koniec. Ostatni tydzień przyniósł bowiem informację o jeszcze jednym sukcesie ucznia z III a – kwalifikacjach do finału Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki.

Wielkie brawa dla ucznia, o którym pisaliśmy już wielokrotnie. Przemek ma na swoim koncie wiele laurów olimpijskich gwarantujących indeksy na wybrane kierunki dowolnych uczelni w Polsce. Miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy!