Niecodzienne spotkanie z Lechem Dyblikiem w II LO

W poniedziałek gościliśmy w II LO Lecha Dyblika. Jest on aktorem filmowym i telewizyjnym, który przez wiele lat występował na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Popularność i sympatię widzów zyskał dzięki rolom w wielu filmach i serialach. Można go było oglądać w filmach takich reżyserów jak: Wojciech Smarzowski („Dom zły”, Drogówka”, „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Lecha Majewskiego („Dolina Bogów”), Borysa Lankosza („Ziarno prawdy”), Władysława Pasikowskiego („Kroll, Psy 2: Ostatnia krew”) czy Václava Marhoula („Malowany ptak”). Szerokiej publiczności znany z występów w „Świecie według Kiepskich”.

Aktor po raz kolejny przyjechał do naszej szkoły, aby wystąpić w nieco innej roli – profilaktycznej. Artysta  spotyka się z młodymi ludźmi, gdyż czuje potrzebę dzielenie się trudnymi przeżyciami i refleksjami, jak mówi: „Nikt z was nie planuje dla siebie uzależnienia, a jednak ono się zdarza…”
W trakcie spotkania aktor wspominał początki swojej drogi zawodowej, opowiadał młodzieży o marzeniach, aktorskiej karierze i drodze do osobistej katastrofy moralnej. W niezwykle szczery i bezpośredni sposób przedstawił własne przeżycia z okresu popadania w uzależnienie oraz opisał trudną walkę z alkoholizmem. Śpiewał o tym, jak nałóg niszczy całe życie człowieka i zwierzył się z własnej bezradności i słabości w konfrontacji z chorobą alkoholową. Pan Dyblik wielokrotnie podkreślał ogromną rolę rodziny, która nie zawsze jest wzorowa, ale jest „własna”. Przekonywał słuchaczy, że relacje międzyludzkie są niezwykle ważne i należy je nieustannie budować oraz doskonalić. Zwrócił również uwagę młodzieży na konieczność okazywania szacunku drugiemu człowiekowi i zachowaniu pokory, która jest warunkiem spokojnego i pełnego życia.
Program miał na celu uświadomienie młodym ludziom tego, że nie warto marnować sobie życia, nadużywając alkoholu.

II LO