„Niepodległa młodych” – koncert w PMDK
Niemal 100 wychowanków Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie wystąpiło 10 listopada 2022 r. z koncertem „Niepodległa młodych”.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na scenie PMDK usłyszeć można było utwory patriotyczne – historyczne i współczesne, od „Gaude Mater Polonia” i pieśni wojennych , jak „Dziś idę walczyć, mamo”, po współczesne ” Wrócą chłopcy z wojny”, Biały krzyż” i najnowsze piosenki z popularnych filmów historycznych. Młodych wokalistów i instrumentalistów, solistów i zespoły przygotowali nauczyciele pracowni muzycznej PMDK: Grażyna Grymuza, Dominika Kłębukowska-Wąchocka oraz Piotr Grymuza. Zaprezentowała się także pracownia taneczna – pracujące pod kierunkiem pani Jolanty Grabowskiej zespoły Releve i Releve II zatańczyły poloneza.
Ważnym punktem programu była także specjalnie przygotowana na tę okazję etiuda Teatru Trupa pt. „Pamiętnik” w reżyserii pani Jolanty Tomasiewicz. Spektakl powstał na podstawie pamiętnika „Czasy pokoju i lata wojny” Elżbiety Dereckiej-Chałat, urodzonej 11 listopada lubartowianki, której losy tragicznie naznaczyła II wojna światowa. Podczas koncertu słowo wstępne wygłosił przed publicznością syn pani Elżbiety, pan Janusz Chałat, przybliżając historię rodziny zaangażowanej w walkę konspiracyjną ZWZ AK w czasie II wojny światowej. Historię tragiczną, ponieważ cała rodzina została aresztowana 6.08.1940 r. przez hitlerowców i osadzona w katowniach na ul. Szucha i na Pawiaku, a z 14-osobowej rodziny przeżyła tylko pani Elżbieta, uwolniona stamtąd razem z grupą dzieci. Jako 13-latka trafiła do cioć w Lubartowie, gdzie znalazła bezpieczny dom.
Pani Elżbieta Derecka-Chałat przekazała swój pamiętnik przyjaciółce z harcerstwa, pani Marii Jabłońskiej i dzięki temu jej historia ujrzała światło dzienne -pamiętnik trafił do PMDK staraniem pani Marii i pana Czesława Romańskiego. Przedstawienie na scenie losów rodziny Dereckich przez młodzież z Teatru Trupa było także ważnym upamiętnieniem pani Elżbiety Dereckiej – Chałat, która zmarła w czasie pandemii w 2020 r. Z powodu obowiązujących wówczas ograniczeń wielu jej bliskich nie mogło niestety uczestniczyć w pogrzebie, dlatego z wdzięcznością odpowiedzieli na zaproszenie na koncert „Niepodległa młodych” w PMDK.
Wspomnienie jej osoby za sprawą podopiecznych pani Jolanty Tomasiewicz było dla nich ogromnym przeżyciem i doniosłym gestem pamięci.
Koncertowi towarzyszyła patriotyczna wystawa, na którą eksponaty – mundur przedwojenny kpt Jana Dereckiego, szablę i pas wojskowy, sztandary oraz ordery udostępnili: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – p. Czesław Romański, dr Andrzej Mazurek oraz p. Iwona Furtak.
Oprawę plastyczną- prezentację multimedialną towarzyszącą etiudzie „Pamiętnik” przygotowała pani Katarzyna Grabowska-Pytka, natomiast animację towarzyszącą koncertowi – pani Urszula Bednarczyk wraz z podopiecznymi z pracowni Kino Bambino: Judytą Pomorską, Amelią Gałązką, Szymonem Pietruszką i Dominiką Wągrodną.
foto: Dominika Szymczuk, Agata Bordzoł, Julita Bogusz/Grupa Reporterska PMDK, Urszula Bednarczyk