Niezwykła lekcja o górach

5 grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie odbyło się XI spotkanie z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium”. Tym razem zaproszenie opiekunów SKKT Azymut przyjęli panowie Jakub i Bartłomiej Bednarczykowie – ambasadorowie kampanii potrafiszpomoc.pl – oraz pani Magdalena Gąbka. Pasjonaci gór poprowadzili dla licealistów warsztaty pod hasłem: „Szlakiem górskich marzeń – jak bezpiecznie rozpocząć przygodę z górami”.

W swej prezentacji, opatrzonej autorskimi fotografiami, nasi goście przedstawili członkom SKKT Azymut etapy przygotowań do zdobywania szczytów górskich. Uczestnicy spotkania byli pod niesamowitym wrażeniem osiągnięć alpinistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie z górami i mogą pochwalić się wieloma sukcesami, takimi jak np. zdobycie Kazbeku i Elbrusu, Mont Blanc czy trekingu w Himalajach. Prowadzący udowodnili nam, że przebywając w górach można poznać wpływ różnorodnych czynników na nasze ciało. Podzielili się także swoimi ekscytującymi i nierzadko zapierającymi dech w piersiach przygodami.

Z zaciekawieniem słuchaliśmy ich opowieści o tym, jak musieli iść wąską ścieżką nad półkilometrową przepaścią. Spotkanie dało nam też możliwość zobaczenia na własne oczy specjalistycznego sprzętu górskiego i nabycia informacji o niebezpieczeństwach czyhających na człowieka w górach. Doświadczenia naszych gości pokazują jednak przede wszystkim to, że wyprawy w góry to okazja do poznania swoich możliwości i stała praca nad samym sobą. Przekonaliśmy się, że niepowodzenia nie powinny nas zniechęcać do dalszych prób. Dzięki temu spotkaniu wiemy też, że niemożliwe staje się możliwe, potrzeba tylko chęci, zdrowego rozsądku i psychicznego przygotowania. Powinniśmy zadbać o własny rozwój i nie bać się podejmować trudnych decyzji. Otrzymaliśmy również wiele praktycznych porad, np. pod jakie numery komórkowe zadzwonić, kiedy mamy problemy w górach i jak rozsądnie reagować w chwilach niebezpiecznych, zagrażających naszemu zdrowiu a nawet życiu. Spotkanie z doświadczonymi alpinistami na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników, a niewykluczone, że przyczyni się ono do wzrostu popularności tej dyscypliny sportowej w naszej szkole. Pod koniec warsztatów na uczestników czekał słodki poczęstunek przygotowany przez członków SKKT Azymut oraz możliwość osobistej rozmowy z zaproszonymi miłośnikami i znawcami gór.  Dziękujemy inicjatorom tego spotkania, którymi byli opiekunowie SKKT Azymut: pani Katarzyna Płaszczewska i pan Łukasz Wasyluk.

Wiktor Jabłoński