Noc biologów na KUL
Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na Noc biologów. To cykl otwartych dla każdego wykładów, prezentacji i warsztatów, jakie odbędą się w laboratoriach Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w piątek 13 stycznia w godzinach od 10 do 20. Będzie to część „Nocy biologów” projektu realizowanego na większości wydziałów przyrodniczych w Polsce. Jego przewodnią ideą jest popularyzowanie nauk i wiedzy biologicznej w XIX wieku.
Nauki biologiczne rozwijają się dzisiaj w szybkim tempie, dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają coraz to nowe technologie, wzrasta też ich zastosowanie w medycynie, przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych. Z drugiej strony rozwój technologii i przemysłu, nie tylko związanego z biologią, powoduje szereg zagrożeń w tym dla życia i zdrowia człowieka. Najlepszym sposobem na właściwe wykorzystanie tak nowych możliwości, jakie daje rozwój biologii jak i zmniejszanie zagrożeń dla człowieka i jego otoczenia jest zdobywanie wiedzy, dlatego warto wziąć udział w Nocy Biologów. Tegoroczna edycja odbywa się też w zupełnie innych warunkach w świecie, w którym nikogo nie trzeba przekonywać o roli zagrożeń biologicznych ale i biologii i medycyny w ich zwalczaniu. Hasło przewodnie Nocy Biologów 2023 nawiązuje do hasła Europejskiej
Agencji Środowiska i brzmi: „Woda – źródło życia -teraźniejszość i przyszłość”.
Ogółem realizowane będzie około 30 projektów, głównie warsztatów, zajęć laboratoryjnych, pokazów doświadczeń i nowoczesnych metod analiz chemicznych.
Noc Biologów na Wydziale Medycznym KUL
ul. Konstantynów 1 (szczegółowy program, lokalizacje, opisy projektów i rejestracja na stronie www.nocbiologow.pl, informacje na https://www.facebook.com/nocbiologow.kul)
Opisy wybranych projektów:
Magicy Chemicy w kuchni
Kto z nas nie spotkał się ze stertą brudnych naczyń, tłustymi plamami na kuchence czy kafelkach? Zapewne każdy z nas był już nieraz zmuszony, by zakasać rękawy i sprawić, żeby kuchnia wyglądała lepiej niż przed gotowaniem! Na naszych warsztatach młodzi, przyszli naukowcy będą mieli możliwość wcielić się w chemików, których misją było wynalezienie sposobu, który pomógłby w walce z uporczywym tłuszczem i zabrudzeniami. Zdradzimy Wam przepis na magicznie-chemiczną mikstrurę, która zdziała cuda i zaoszczędzi Wam i Waszym bliskim dużo czasu! A pamiętajcie! Mniej czasu w kuchni z wydajniejszym sprzątaniem = więcej czasu na zabawę i wspólne atrakcje!
Laboratorium maturzysty
Matura z biologii to dzisiaj nie tylko sprawdzanie teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim sprawdzian rozumienia podstawowych procesów biologicznych, dlatego w testach coraz więcej pytań dotyczy doświadczeń. Każde z takich doświadczeń składa się z podstawowych określonych przez metodologię nauk etapów. Dla udzielenie prawidłowej odpowiedzi na tego typu pytania ważne są umiejętności obserwacji i wyciągania właściwych wniosków i co równie istotne umiejętnego ich formułowania. Dlatego zapraszamy tegorocznych maturzystów do naszego laboratorium, gnie będą mogli samodzielnie wykonać kilka wybranych doświadczeń typowych dla testu maturalnego od etapu problemu badawczego (a może hipotezy – rozmiecie różnicę) do końcowego wniosku (a może tezy? 🙂 ).
Ile wody jest w Tobie ?
Projekt ma na celu ukazanie uczniom znaczenia wody oraz jej zawartości w różnych tkankach naszego organizmu. Młodzież poznaje które układy/ narządy i w jaki sposób informują nas o niedoborach wody.
QUIZ H2O
QUIZ na temat wody na naszej planecie oraz jej właściwościach fizyko chemicznych. Konkurs poruszać będzie temat związany z zmianami klimatycznym.
Lodowa kraina
Mgiełka, bąbelki, kolory i światełka. Zapraszamy na bajkowy pokaz z magicznymi kostkami lodu. Samopompujące się baloniki, zmieniające kolory roztwory, śpiewające łyżki, pękające purchawki – do tego dużo mroźnej piany i bąbelków. Spróbujemy wywołać Dżina z lampy i uwięzić ocean w butelce. Pokaz zostanie uwieńczony wybuchem chłodnej mgły.
Pokazy ukierunkowane na interakcję z widownią.
Plastikowa butelka – oznaczanie tworzyw sztucznych
Plastik jest wszechobecny i znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia: od produkcji zabawek, po przemysł spożywczy i gastronomię (opakowania jednorazowe, butelki, pojemniki), medycynę, przemysł motoryzacyjny, lotniczy czy budownictwo. Właściwości plastiku, które początkowo stanowiły jego zalety (trwałość, odporność na wilgoć i czynniki chemiczne), później okazały się przyczyną problemów ekologicznych, z uwagi na trwałe zanieczyszczenie środowiska.
Celem projektu jest identyfikacja tworzyw sztucznych stosowanych do produkcji wód mineralnych i napojów przy użyciu spektroskopu FT-IR oraz klasyfikacja pod względem przydatności i możliwości recyklingu
Czysta woda źródłem życia – oznaczanie metali w wodzie metodą ICP-MS
Technika ICP-MS, czyli spektrometria mas z plazmą indukcyjnie sprzężoną (ang. Inductively Coupled Plasma Mass Spectometry) pozwala na wykonanie oznaczenia całego spektrum pierwiastków podczas jednej analizy, w tym samym czasie. Zaletą techniki jest duża selektywność i możliwość analizy ilościowej przy bardzo niskiej granicy wykrywalności, dla wielu pierwiastków na poziomie ppb (ng/L).
Celem projektu jest zapoznanie uczestników z techniką ICP-MS oraz pokaz analizy wielopierwiastkowej próbek wody, pod kątem określenia zawartości metali śladowych, takich jak: arsen (As), chrom (Cr), kadm (Cd), kobalt (Co), mangan (Mn), nikiel (Ni), ołów (Pb), stront (Sr).
Zobaczyć DNA na własne oczy
DNA jest organicznym związkiem chemicznych występującym w każdym organizmie żywym. Jest nośnikiem informacji genetycznej. To właśnie DNA decyduje o naszych cechach- o tym jaki mamy kolor oczu, włosów, czy o naszych zdolnościach i predyspozycjach. Ze względu na swoje rozmiary oraz lokalizację, DNA jest niedostrzegalne gołym okiem. Do jego zobrazowania niezbędne jest wykonanie pewnych czynności oraz odpowiedniej klasy sprzęt, który to ułatwi.
W pierwszej części spotkania podczas wykładu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami z zakresu genetyki, poznają budowę DNA oraz dowiedzą się w jaki sposób dziedziczymy pewne cechy. W drugiej części, w ramach warsztatów uczestnicy będą mogli sami wyizolować i zobaczyć DNA. Będzie to możliwe dzięki wykonaniu prostej procedury izolacji materiału genetycznego z owoców (truskawki, kiwi, banany), z wykorzystaniem produktów, które każdy może znaleźć w domu. Wykorzystana podczas warsztatów procedura z powodzeniem będzie mogła być ponownie zastosowana później w domu, z wykorzystaniem innych materiałów.
Co zawiera najwięcej witaminy C? – zostań naukowcem w swojej kuchni!
Witaminy to substancje niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Powszechnie wiadomo, że należy dbać o to, aby nasza dieta była bogata w produkty zawierające dużo witamin. Witaminy w naturalnych produktach są korzystniejsze dla naszego organizmu, bardziej aktywne niż syntetyczne i lepiej się wchłaniają. Na zajęciach uczestnicy wykonując proste doświadczenia będą mogli zbadać jakie produkty spożywcze zawierają najwięcej witaminy C?
Niewidoczne gołym okiem – niezwykły świat bakterii probiotycznych pod mikroskopem
Ziarniaki? Pałeczki? A może pręciki? To tylko niektóre kształty jakie mogą mieć w powiększeniu bakterie kwasu mlekowego, które znajdziemy w przewodzie pokarmowym, mlecznych produktach fermentowanych czy kiszonkach. Dzięki tym warsztatom uczestnicy będą mieli możliwość
wykonania preparatów mikroskopowych i barwienia bakterii określanych jako probiotyczne i dowiedzą się dlaczego to właśnie te bakterie są takie wyjątkowe.
Radosław Mencfel