Nowe przestrzenie dla turystów w Muzeum Zamoyskich w Kozłowce (zdjęcia)

Od 4 lipca w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie można zwiedzać cztery świeżo wyremontowane obiekty o łącznej powierzchni ponad 2000 mkw. Powstało 8 nowych ekspozycji, zawieszono 125 plansz wystawowych oraz zainstalowano 28 aplikacji multimedialnych i 3 gry interaktywne. Zupełnie nową aranżację zyskało muzeum socrealizmu.

Po kilkuletnich pracach rewitalizacyjno – konserwacyjnych w budynkach zespołu pałacowo-parkowego w Kozłowce na zorganizowanej 19 czerwca konferencji przedstawiono efekty prac w oficynach północnej, południowej, stajni oraz teatralni.

Ponad 2 tys. mkw nowej przestrzeni pozwoliło poprawić funkcjonalność placówki na poziomie najwyższych standardów w obiektach muzealnych.

Prace remontowe objęły między innymi elewacje tych budynków, wymianę stolarki, remont więźby dachowej i dachu.

Oficyna północna – pokoje pracy twórczej, bawialnia, pokój zagadek

Najbardziej okazałym z remontowanych budynków jest – wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku oficyna północna. W latach 1947-1976 pełniła ona funkcję domu dziecka, od wielu lat była nieużytkowana.

W oficynie północnej mieści się teraz nowoczesne centrum obsługi ruchu turystycznego. Znajdują się tu kasy biletów oraz terminale informacyjne, gdzie prezentowana jest oferta turystyczna muzeum oraz atrakcje regionu.

Jest też bawialnia dla dzieci, sklep z pamiątkami oraz pokoje pracy twórczej.

– Turyści będą mogli też zajrzeć do pokoju zagadek i tam pokusić się o rozwiązanie tajemnicy zaginionego klejnotu – mówiła podczas konferencji podsumowującej projekt Beata Filipowicz z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. -W piwnicach urządziliśmy lapidarium. To ekspozycja, która przybliża funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej. W trzech salach można przyjrzeć się z bliska przedmiotom, które stanowiły dawne wyposażenie pałacowej kuchni. Znajdują się też skarby, które odkryliśmy podczas prac remontowych – kocioł parowy, który przed laty był częścią systemu grzewczego kaplicy pałacowej, czy butelki z winem.

Oficyna południowa – kawiarnia, fotoplastykon

W oficynie południowej, w jednym z najstarszych budynków na terenie zespołu pałacowo – parkowego urządzono salę edukacyjno – kawiarnianą, gdzie organizowane będą też spotkania studyjne oraz warsztaty.

Na parterze jest gra multimedialna „Mapki zamiast apki”, która przybliży zwiedzającym tereny, które należały do ordynacji stworzonej przez Konstantego Zamoyskiego.

Na piętrze zaś będzie można obejrzeć wystawę „Rodzinny album”, która przedstawia z genealogię rodów Zamoyskich oraz prezentuje olbrzymią kolekcję fotografii Konstantego Zamoyskiego.

Główną atrakcją jest wielostanowiskowy fotoplastykon z prezentacjami polskich rodów arystokratycznych z XIX wieku. Tuż obok niego w gablotach znajdują się dawne aparaty fotograficzne oraz akcesoria do wywoływania zdjęć.

Teatralnia – nowoczesna sala widowiskowa

Remont przeszła też – połączona z oficyną południową – teatralnia. Budynek wzniesiono na początku XX wieku, przed II wojną światową funkcjonowały tam sale teatralna i gimnastyczna. W obiekcie pogłębiono fundamenty, aby w powstałej klatce schodowej zainstalować windę, utworzono także łącznik między budynkami. Powstała też nowoczesna sala widowiskowo – konferencyjna.

Stajnia – druga odsłona zbiorów sztuki socrealizmu

Jako przestrzenie wystawiennicze dla sztuki z okresu socrealizmu, ma być wykorzystywany ostatni z remontowanych obiektów, czyli wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku stajnia. W budynku powstała klatka schodowa, a na poddaszu – magazyn studyjny i przestrzeń edukacyjno-naukowa.

Zaprezentowano dorobek twórczy polskich artystów tego okresu w nowoczesnej formule, wzbogaconej multimedialnymi aplikacjami i prezentacjami materiałów archiwalnych, filmowych, graficznych i fotograficznych.

– Zależało nam na tym, aby o tym trudnym temacie, jakim jest historia po 45 roku w Polsce w sposób przystępny z wykorzystaniem multimediów opowiedzieć młodszemu pokoleniu – mówi Beata Filipowicz.

(kw)