Nowe wydarzenia w CSK

Koncerty

Marta Wajdzik Quartet | Koncert #JAZZwCSK  na żywo!

25 LUT 2021 | 20:00

Klub Muzyczny CSK

Marta Wajdzik to objawienie polskiej sceny jazzowej. 18 letnia saksofonistka wystąpi w towarzystwie wybitnych  muzyków (Paweł Tomaszewski – instrumenty klawiszowe, Robert Kubiszyn – gitara basowa, Paweł Dobrowolski – perkusja). Jej debiut na Bialskiej Zadymce Jazzowej okrzyknięto wydarzeniem. Jedna z nielicznych kobiet grających jazz i to na saksofonie i klarnecie. W tak młodym wieku osiągnęła wyjątkową sprawność techniczną, którą łączy z umiejętnościami interpretacyjnymi, wyobraźnią.

To mieszanka młodości, doświadczenia, energii i refleksji. Projekt MY PLANET to stylistyczna nowość na polskim rynku muzycznym, pokazująca elektro – akustyczną stronę muzyki młodziutkiej Marty Wajdzik, podążającą za nowoczesnymi trendami w muzyce jazzowej.

– bilety w cenie 30-40 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Bezpłatne koncert zarejestrowane w ostatnim czasie w przestrzeniach CSK – dostęp bezpłatny:

Śpiewanki lubelskie | koncert kolęd

Gruszecki Trio – „Something about” | JAZZwCSK online

The Sound Pack | JAZZwCSK online

New Bone – „Longing” | JAZZwCSK online

KINO CSK

Zapraszamy do naszej Sali Kinowej na znakomite filmy:

Saint Maud | Reż. Rose Glass, Horror / Wielka Brytania / 2019

25 LUT 2021 | godz. 19:00

27 LUT 2021 | godz. 20:00

28 LUT 2021 | godz. 20:00

Kino CSK (poziom -1)

Maud jest młodą dziewczyną, która przyjeżdża do luksusowej posiadłości Amandy – byłej tancerki, która w ostatnich miesiącach życia korzysta z niego bez skrupułów. Dziewczyna przekonana o swojej ważniejszej misji, niż tylko opieka nad konającą Amandą, postanawia ocalić jej grzeszną duszę, co wkrótce zamienia się w niebezpieczną obsesję…

Kolejny horrorowy triumf od studia A24 („Midsommar. W biały dzień”, „Dziedzictwo. Hereditary” i „To przychodzi po zmroku”) w diabelnie wizjonerskiej opowieści o opętaniu i zbawieniu.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Słudzy (przedpremiera) | Reż. Ivan Ostrochovský, Dramat / Czechy, Irlandia, Słowacja, Rumunia / 2020

26 LUT 2021 | godz. 20:00

27 LUT 2021 | godz. 18:00

28 LUT 2021 | godz. 18:00

Kino CSK (poziom -1)

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Ściana cieni (premiera) | Reż. Eliza Kubarska, Dokumentalny / Polska, Niemcy, Szwajcaria / 2020

26 LUT 2021 | godz. 18:00

27 LUT 2021 | godz. 16:00

28 LUT 2021 | godz. 16:00

Kino CSK (poziom -1)

Rodzina Szerpów – nepalskich tragarzy – łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogą zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób.

– bilety w cenie 12-15 zł na bilety.spotkaniakultur.com oraz w Kasie CSK

Akademia Kina CSK | odc. 19

Meandry oceny. Kategoria „Tak złe, że aż dobre” w popkulturze | wykład Kai Klimek

25 LUT 2021 | godz. 19:00

online

Raz na jakiś czas kultura popularna wydaje z siebie produkt tak zły, że nie jest się on w stanie wpisać nawet w kontinuum jej licznych nieudanych wytworów. Książka, film czy komiks niekiedy przekraczają granice złego smaku i choć w teorii niewarte, by o nich pamiętać, w praktyce nie pozwalają o sobie zapomnieć. Są bezwstydne – nie wystarcza im niesmak pozostawiony u tych, którzy mieli wątpliwą przyjemność zapoznać się z nimi. Mają jednak w sobie tajemniczą moc sprawiającą, że nie tracąc nic ze swojej niezwykle kiepskiej jakości, pojawiają się na przeciwnym biegunie jako (arcy)dzieła w specjalnej kategorii: „Tak złe, że aż dobre”.

Zapraszamy na subiektywną wyprawę po świecie dobro-zła i zło-zrywki – od Midnight Movies po (znowu! dzisiaj! jutro! zawsze!) filmografię Nicolasa Cage’a, od MST3K po Everyting is Terrible!

Prowadząca: Kaja Klimek Kajutex

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, formularz zgłoszeniowy:  https://bit.ly/3iYHzKn (link do wydarzenia udostępnimy w dniu wykładu).

Wirtualne Kino CSK

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do CSK mamy ofertę Wirtualnego Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy ponad 200 niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

W tym tygodniu szczególnie polecamy:

– Kino kryzysów: Fabryka niczego | 24-26 LUT 2021 od 20:00

Niedosyt

Deerskin

Climax

Oglądając filmy Wirtualnym Kinie CSK wspierasz kino studyjne w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie!

WYSTAWY

Wystawy prezentowane obecnie w galeriach CSK są bezpłatne.

Zwiedzanie możliwe z przewodnikiem w małych grupach wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 81 441 56 10 oraz 81 441 56 09). Dostępne terminy zwiedzania:

– w dni powszednie o godz. 11:00, 13:00 i 15:00,

– soboty i niedziele o godz. 13.00 i 15.00 (zapisy na weekend przyjmujemy do piątku do godz. 12:00).

Grupki zwiedzających spotykają się z przewodnikiem w zgłoszonych terminach przy Sklepiku Kulturalnym CSK – wejście od Pl. Teatralnego.

Wystawa „Wzory Lublina”. Tomasz Smutek

do 28 LUT 2021 – przedłużony termin!

Ciche Kąty | poziom +1

Wystawa prezentuje kolekcję wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta Lublina. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb.

W zamierzeniu opracowane wzory mają stworzyć szansę na oryginalną promocję miasta. Można je wykorzystać na różnego typu produktach – takich jak ubrania (koszulki, bluzy) papiery ozdobne, nadruki na opakowaniach, ale również na produktach promocyjnych miasta Lublina (torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki, filiżanki itp.).

Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów naszego miasta, na podstawie których powstały.

Wystawa „Scena w Budowie – wspomnienia”

do 28 LUT 2021

Foyer Sali Operowej | poziom +1

Wystawa fotografii pochodzących ze spektakli i wystaw, prezentowanych w ramach czterech edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Wybrane zdjęcia prezentują szczególne walory scenograficzne i kostiumograficze wydarzeń festiwalowych w obiektywie Doroty Bielak, Przemka Gąbki czy Marcina Pietruszy.

Wystawa „KILARIF”. Sebastian Smit

Do 7 MAR 2021

Galeria Wystaw Czasowych | poziom -1

KILARIF to wystawa typu site-specific, instalacja fotograficzno-multimedialna inspirowana twórczością Paula Celana, próba doświadczenia i transformacji poezji na obraz. Prezentowane prace to relacja pomiędzy słowem pisanym, a miejscem i przedmiotami w nim zgromadzonymi. Nakryty stół z talerzami wypełnionymi „czarnym mlekiem poranka”, nad nim zawieszone fotografie osób, które wcześniej przy tym stole były — absolutne doświadczenie milczenia i samotności. Druga część wystawy to bezkresna płaszczyzna falującej czerni — struktury nieokreślonej, słyszalnego szumu powietrza i migocącej materii. Wokół zainstalowane zdjęcia ludzi skierowane głową w dół, i naczynia wypełnione czarnym płynem — wrażenie bycia nieobecnym w otaczającej rzeczywistości — nicości. Na podłodze znajduje się zeszyt w kratkę, a każda z nich jest ponumerowana, każda to jeden dzień, a jest ich ponad 300 tysięcy. Instalację zamykają wielkoformatowe kompozycje typograficzne.

Wystawa „Forma otwarta”

Do 24 LUT 2021

Galeria Poziom 0

Forma Otwarta” to podróż do historycznego Lublina. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć oryginalne projekty neonów i mozaik z Lublina, zdjęcia porównawcze murali umieszczonych na blokach mieszkalnych z lat 60-tych i tego jak dziś wyglądają te miejsca.

Nie zabraknie również oryginalnych projektów współczesnych murali zgromadzonych przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej.

Spotkania z Artystami

Spotkania z Artystami – Grzegorz Dobiesław Mazurek | online

od 20 LUT 2021

spotkaniakultur.com | www.facebook.com/cskwlublinie

Spotkania z Artystami – ciąg dalszy!

Na stronie internetowej CSK opublikowaliśmy kolejną odsłonę naszej Galerii Artystów – prezentujemy sylwetkę Grzegorza Mazurka – lubelskiego grafika, malarza i fotografa, profesora sztuk plastycznych, twórcy Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, uhonorowanego m.in. Srebrnym Medalem Gloria Artis i Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.

Spotkania z artystami” to cykl wywiadów prowadzonych przez prof. Mariusza Drzewińskiego – zastępcę dyrektora CSK ds. kulturalnych. Podczas spotkań prezentujemy sylwetki i twórczość współczesnych wybitnych Polaków związanych ze sztuką. Poszczególne odcinki są dostępne na naszej stronie spotkaniakultur.com. Kolejni artyści – wkrótce!

Sklepik Kulturalny CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz po miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej.

Andrzej Goliszek