Nowe wydarzenia w CSK

Wirtualne Kino CSK

Wciąż niecierpliwie czekamy na otwarcie sal kinowych… Trwając w tym oczekiwaniu serdecznie zapraszamy do Wirtualnego Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy ponad 200 niezwykłych filmów do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

Gorąca „10” polecana na ten tydzień:

Fuocoammare. Ogień na morzu | do 7 LUT 2021

Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem | do 7 LUT 2021

Fantastyczna kobieta | do 7 LUT 2021

Sekret bogini Fortuny | do 14 LUT 2021

Film o Pilchu | do 7 LUT 2021

Skóra, w której żyję (pokaz specjalny) | 5-7 LUT 2021

Przelotni kochankowie (pokaz specjalny) | 5-7 LUT 2021

Przerwane objęcia (pokaz specjalny) | 5-7 LUT 2021

Ból i blask (pokaz specjalny) | 5-7 LUT 2021

Julieta (pokaz specjalny) | 5-7 LUT 2021

Oglądając filmy Wirtualnym Kinie CSK wspierasz kino studyjne w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie!

 

Koncerty online

Śpiewanki lubelskie | koncert online

od 6 LUT 2021 | 18:00

spotkaniakultur.com

Zaśpiewajmy po lubelsku! to koncert kolęd w wykonaniu artystów ludowych i wokalistów z naszego regionu, wielokrotnie nagradzanych w rozmaitych konkursach muzycznych. W repertuarze znajdą się zarówno znane wszystkim tytuły, takie jak „Z narodzenia Pana” czy „Tryumfy Króla Niebieskiego”, jak również mniej znane kolędy i pastorałki ludowe w nowych, współczesnych aranżacjach z towarzyszeniem dziewięcioosobowego zespołu muzycznego pod kierunkiem Pawła Odoszewskiego. Unikalnego brzmienia nadadzą koncertowi wykonania z zachowaniem języka gwary, a także wykorzystanie dawnych instrumentów ludowych, które rzadko dziś można usłyszeć na scenie – wymienić tu można choćby suki biłgorajskie.

Ideą koncertu jest spotkanie tradycji ze współczesnością, które przeplatając się w muzycznym dialogu „starego z nowym”, ukazują piękno tradycyjnych kolęd i pastorałek wywodzących się z różnych części naszego województwa. Kolędy życzące panieńskie, kawalerskie i gospodarskie, pastorałki i szczodrywki zostaną zaprezentowane przez najlepsze zespoły śpiewacze z Lubelszczyzny, wśród których znajdą się m.in. „Jarzębina”, „Majdaniacy”, czy też „Blinowianki”.

– dostęp bezpłatny

Koncert realizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie pod patronatem Jarosława Stawiarskiego – Marszałka Województwa Lubelskiego i Beaty Mazurek – posłanki do Parlamentu Europejskiego

 

Gruszecki Trio – „Something about” | JAZZwCSK online

od 7 LUT 2021 | 18:00

spotkaniakultur.com

„Something About” to nowy projekt trębacza Patrycjusza Gruszeckiego, który do autorskiego pomysłu przekonał wprawnych jazzmanów: weterana jazzowej perkusji Zbigniewa Lewandowskiego oraz  jednego z zaledwie kilku polskich przedstawicieli organów Hammonda – Kajetana Galasa.  Zespół, w skład którego wchodzą wybitni muzycy polskiej sceny jazzowej zrealizował subtelnie i z gracją zamysł kompozytorski trębacza, niewiele gubiąc z własnej, kreatywnej impresyjności. W ramach koncertu nagranego w Klubie Muzycznym CSK usłyszymy kompozycję z tej ważnej płyty nie tylko w dyskografii muzyków, ale także w polskim jazzie. To także album łączący symboliczne dwie, jazzowe epoki: młodego trębacza i jego muzykę, weterana jazzu i jego poszanowanie dla tradycji bopu oraz „korzenne brzmienie hammondzisty”

Patrycjusz Gruszecki- trąbka, flugelhorn

Kajetan Galas- organy Hammonda

Zbigniew Lewandowski– perkusja

– dostęp bezpłatny

Zapraszamy do wysłuchania pozostałych koncertów #JAZZwCSK online:

The Sound Pack

New Bone – „Longing”

 

Wystawy w CSK

Wystawy w galeriach CSK są dostępne bezpłatnie. Zwiedzanie jest możliwe z przewodnikiem w małych grupach wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 81 441 56 10 oraz 81 441 56 09). Dostępne terminy zwiedzania:

– w dni powszednie o godz. 11:00, 13:00 i 15:00,

– soboty i niedziele o godz. 13.00 i 15.00 (zapisy na weekendowe zwiedzanie przyjmujemy do piątku do godz. 12:00).

Grupki zwiedzających spotykają się z przewodnikiem w zgłoszonych terminach przy Sklepiku Kulturalnym CSK – wejście od Pl. Teatralnego.

Pozostałe przestrzenie CSK są w dalszym ciągu niedostępne dla zwiedzających!

 

Wystawa „KILARIF”. Sebastian Smit

Wernisaż: 5 LUT 2021 | 18:00

Wystawa: 6 LUT – 7 MAR 2021

Galeria Wystaw Czasowych | poziom -1

KILARIF to wystawa typu site-specific, instalacja fotograficzno-multimedialna inspirowana twórczością Paula Celana, próba doświadczenia i transformacji poezji na obraz. Prezentowane prace to relacja pomiędzy słowem pisanym, a miejscem i przedmiotami w nim zgromadzonymi. Nakryty stół z talerzami wypełnionymi „czarnym mlekiem poranka”, nad nim zawieszone fotografie osób, które wcześniej przy tym stole były — absolutne doświadczenie milczenia i samotności. Druga część wystawy to bezkresna płaszczyzna falującej czerni — struktury nieokreślonej, słyszalnego szumu powietrza i migocącej materii. Wokół zainstalowane zdjęcia ludzi skierowane głową w dół, i naczynia wypełnione czarnym płynem — wrażenie bycia nieobecnym w otaczającej rzeczywistości — nicości. Na podłodze znajduje się zeszyt w kratkę, a każda z nich jest ponumerowana, każda to jeden dzień, a jest ich ponad 300 tysięcy. Instalację zamykają wielkoformatowe kompozycje typograficzne.

Wystawa „Wzory Lublina”. Tomasz Smutek

do 28 LUT 2021 – przedłużony termin!

Ciche Kąty | poziom +1

Wystawa prezentuje kolekcję wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta Lublina. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb.

W zamierzeniu opracowane wzory mają stworzyć szansę na oryginalną promocję miasta. Można je wykorzystać na różnego typu produktach – takich jak ubrania (koszulki, bluzy) papiery ozdobne, nadruki na opakowaniach, ale również na produktach promocyjnych miasta Lublina (torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki, filiżanki itp.).

Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów naszego miasta, na podstawie których powstały.

 

Wystawa „Scena w Budowie – wspomnienia”

do 28 LUT 2021

Foyer Sali Operowej | poziom +1

Wystawa fotografii pochodzących ze spektakli i wystaw, prezentowanych w ramach czterech edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Wybrane zdjęcia prezentują szczególne walory scenograficzne i kostiumograficze wydarzeń festiwalowych w obiektywie Doroty Bielak, Przemka Gąbki czy Marcina Pietruszy.

Wystawa „MURALE. LUBELSKI SZLAK BITWY WARSZAWSKIEJ”

do 17 LUT 2021 – przedłużony termin!

City Project | poziom -1

Wystawa jest swoistym epilogiem projektu realizowanego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jesienią ub. roku  na terenach naszego regionu pojawiły się wyjątkowe murale upamiętniające wydarzenia z 1920 r. Przy wykorzystaniu rozmaitych technik malarskich, stworzone zostały trzy prace – w Hrubieszowie, Komarowie pod Zamościem oraz Cycowie, a wśród nich znalazła się nawet reprodukcja dzieła polskiego realizmu – „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka.

Wystawa eksponuje nie tylko efektowne fotografie spektakularnych murali, ale też materiał dokumentujący proces ich powstawania, autorstwa Michała Dziurkowskiego. Jest także okazją do premierowej prezentacji mapy „Lubelskiego Szlaku Bitwy Warszawskiej”.

 

Wystawa „Forma otwarta”

do 24 LUT 2021 – przedłużony termin

Galeria – poziom 0

„Forma Otwarta” to podróż do historycznego Lublina. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć oryginalne projekty neonów i mozaik z Lublina, zdjęcia porównawcze murali umieszczonych na blokach mieszkalnych z lat 60-tych i tego jak dziś wyglądają te miejsca.

Nie zabraknie również oryginalnych projektów współczesnych murali zgromadzonych przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej.

 

Spotkania z Artystami – Artur Winiarski | online

6 LUT 2021 | 12:00

spotkaniakultur.com | www.facebook.com/cskwlublinie

Spotkania z Artystami powracają! W najbliższą sobotę na stronie internetowej CSK opublikujemy kolejną odsłonę naszej galerii – zaprezentujemy sylwetkę Artura Winiarskiego – malarza, profesora warszawskiej ASP, pełnomocnika rektora do spraw dziedzictwa historycznego ASP w Warszawie.  Zajmuje się wyłącznie malarstwem, którego tematem od pewnego czasu pozostaje pejzaż postsowiecki, ujmowany w różnych aspektach: symbolicznym, metaforycznym, emocjonalnym. Próbuje ten świat opisać językiem malarstwa: materii, koloru, światła, gestu i znaku.

„Spotkania z artystami” to cykl wywiadów prowadzonych przez prof. Mariusza Drzewińskiego – zastępcę dyrektora CSK ds. kulturalnych. Podczas spotkań prezentujemy sylwetki i twórczość współczesnych wybitnych polskich osób związanych ze sztuką. Poszczególne odcinki są dostępne na naszej stronie spotkaniakultur.com. Kolejni artyści – wkrótce!

Andrzej Goliszek