Nowodwór Piaski: śmiertelny wypadek po zderzeniu Bmw z ciężarówką

Oficer Prasowy KP PSP w Lubartowie informuje, że w okresie od dnia 22.06. do dnia 25.06.na terenie powiatu lubartowskiego powstało 71 zdarzeń, w tym 1 pożar i 70 miejscowych zagrożeń.

W dniu 24.06 w związku z intensywnymi opadami atmosferycznymi występującymi w powiecie lubartowskim straż pożarna uczestniczyła w ponad 50 zdarzeniach. Głównie dotyczyły zalanych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, gospodarczych, usługowych a także zalanych posesji. Do usuwania skutków zaangażowane zostały zastępy Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnych z kilku gmin powiatu lubartowskiego.

W dniu 25.06 o godz. 21:51 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w miejscowości Wólka Rokicka, gm. Lubartów kobieta wpadła do studni, jest ranna i jest po pas w wodzie. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy JRG PSP ( w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG 2 Lublin) oraz OSP z Wólki Rokickiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na nieużytkowanej posesji porośniętej krzewami i drzewami w studni ,. Studnia była bez wody o głębokości około 8 m, oddalona około 30 m od pobliskiej drogi. Poszkodowana kobieta była przytomna. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz jego oświetleniu. Następnie teren wokół studni, został przygotowany do podjęcia działań ratowniczych za pomocą sprzętu ewakuacyjno-asekurującego. Ratownik wyposażony w aparat ochrony dróg oddechowych oraz uprząż został opuszczony do wnętrza studni. Osoba poszkodowana została ewakuowana przy pomocy trójkąta ratowniczego i przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Tym razem interwencja specjalistycznej grupy z JRG 2 Lublin nie była konieczna. Okoliczności wypadku ustala policja.

W tym samym dniu o godzinie 23.19. do SK KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Nowodwór Piaski, gm. Lubartów na drodze DK 19. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się samochód ciężarowy (ciągnik siodłowy z naczepą). Tył naczepy znajdował się na jezdni, natomiast przód pojazdu na skarpie nasypu drogi. Zestaw ciężarowy przechylony był na prawą stronę. Pożar obejmował w całości ciągnik siodłowy oraz przednią część naczepy. Kierowca ciężarówki poruszający się o własnych siłach został zabrany przez ZRM do szpitala. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądów gaśniczych piany. Po zlokalizowaniu pożaru okazało się, że w przedniej części pod ciągnikiem siodłowym znajduje się samochód osobowy BMW 316. W spalonym wraku pojazdu osobowego, na miejscu kierowcy, znajdowała się osoba poszkodowana, u której personel medyczny stwierdził zgon. Biorące udział w zdarzeniu pojazdy zostały wyciągnięte na jezdnię za pomocą specjalistycznego samochodu ratownictwa drogowego, a następnie rozdzielone. Działania zastępów straży trwały niespełna 9 godzin. Do czasu zakończenia wszystkich czynności przez służby ratownicze ruch drogowy na DK 19 był całkowicie zatrzymany. Przyczynę oraz  okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, wyjaśnia policja. W działaniach ratowniczo- gaśniczych brało udział: 7 zastępów JRG oraz zastępy z OSP z Brzezin i Wólki Rokickiej.