Nowy tydzień w CSK

W CSK startuje ósma edycja najdłuższego w Polsce konwentu poświęconego grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym – Board Mania.

Poza tym w Kinie CSK: test wiedzy o filmach „Filmowy Quiz”, premierowe seanse „Annette” z Adamem Driverem w roli głównej, a w czwartek na dachu CSK hit lat 90-tych „Młode wilki.

Tradycyjnie zapraszamy na dostępne znakomite wystawy w przestrzeniach CSK.

Szczegóły poniżej.

Do zobaczenia w CSK!

Festiwal gier planszowych Board Mania #8

Board Mania #8

16-26 SIE 2021

Przestrzenie CSK

Zapraszamy na ósmą edycję najdłuższego w Polsce konwentu poświęconemu grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym.

Tak jak podczas poprzednich edycji, również tym razem główną atrakcją będzie z pewnością zlokalizowana w Foyer Sali Operowej (poziom +1) wypożyczalnia. Codziennie, w godzinach od 12:00 do 20:00 będzie można korzystać z biblioteki wyposażonej w kilkaset gier przysłanych do nas przez współpracujące z fundacją FRU wydawnictwa. Z uwagi na długą przerwę miedzy tą, a poprzednią edycją festiwalu, wydawnictwa zobowiązały się przysłać dużą ilość najnowszych tytułów, ale z pewnością nie zabraknie również klasycznych pozycji i planszówkowych evergreenów.

Zapraszają: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Fundacja FRU.

Szczegóły i program…

– wstęp bezpłatny

KINO CSK

Kultowe Lato Filmowe na dachu CSK

Młode wilki | Reż. Jarosław Zamojda, obsada: Jarosław Jakimowicz, Piotr Szwedes, Jan Nowicki i inni

Film akcji / Polska / 1995

19 SIE 2021 | 20.00

Tarasy Widokowe CSK +4

Cichy, Biedrona, Kobra i Skorpion to tak zwane „młode wilki”, dziewiętnastolatkowie szukający szczęścia i wielkich pieniędzy. Ich życie kręci się wokół samochodów, kobiet i narkotyków. Są przemytnikami pracującymi dla szefa szczecińskiego gangu – Czarnego. Dobra passa kończy się w momencie, w którym najbogatszy człowiek w Szczecinie – Chmielewski, rezygnuje z nielegalnych interesów z Czarnym. Od tej chwili młodzi muszą radzić sobie sami.

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Kino CSK

Annette (premiera) | reż.: Leos Carax, obsada: Adam Driver, Marion Cottilard, Simon Helberg | Dramat, musical / Francja, Meksyk, USA, Szwajcaria, Belgia, Japonia, Niemcy / 2021

20 SIE 2021 | 19:00

21 SIE 2021 | 19:00

22 SIE 2021 | 18:00

23 SIE 2021 | 19:00

Kino CSK

Standupowy komik oraz operowa diwa przeżywają wzloty i upadki w swoim małżeństwie, odkrywając niezwykły talent córki.

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Filmowy Quiz w Kinie CSK

21 SIE 2021 | 17:30

Kino CSK

Filmowy quiz to gra drużynowa, której celem jest sprawdzenie kinowej wiedzy. Każdy z quizów ma swój temat przewodni, np. Filmy Oscarowe, Kinowe Science Fiction, Filmy Świąteczne itd. Zadaniem graczy jest odpowiedzenie na różnorodne pytania w kategoriach takich jak kalambury obrazkowe, muzyka filmowa, cytaty czy plakaty filmowe. Wygrywa drużyna z najwyższą liczbą punktów.

Współorganizator wydarzenia: Audycja Kino w Eterze na antenie Radia Freee,

– wstęp wolny.

Centrum Nowego Cyrku

Rodzinne warsztaty cyrkowe: Kula ekwilibrystyczna, diabolo, akrobatyka partnerska, żonglerka
16 i 19 SIE 2021 | 16:00

Duża Kieszeń Sceny CSK

Fundacja Sztukmistrze i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają rodziców i dzieci – słyszących i niesłyszących – do wspólnej cyrkowej zabawy!
Podczas bezpłatnych warsztatów uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z różnymi cyrkowymi dyscyplinami. Nauka nowych umiejętności będzie połączona z dużą ilością zabawy, a warsztaty będą prowadzone przez trenerów Fundacji Sztukmistrze.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie i na wesoło spędzić czas ze swoją rodziną!

warsztaty dla rodziców i dzieci od 7 lat – prowadzący Artur Perskawiec i Daniel Chlibiuk

Zgłoszenia: https://docs.google.com/…/1HeE8qxIxxbA2oey3tQ9ObKlmDxzT…

Zaproszenie na kolejne warsztaty:

  • Kula ekwilibrystyczna, diabolo, akrobatyka partnerska, żonglerka
    23 i 26 SIE 2021 | 16:00 | Duża Kieszeń Sceny
    – warsztaty dla rodziców i dzieci od 7 lat – prowadzący Artur Perskawiec i Daniel Chlibiuk – zapisy na oba dni – miejsce – Kieszeń Sceniczna CSK
  • Cyrkomotoryka, chusteczki do żonglerki, szarfy, kula ekwilibrystyczna
    30 i 31 SIE 2021 | 16:00 | Sala Baletowa CSK
    – warsztaty dla rodziców i dzieci w wieku od 3 do 6 lat – prowadząca Magdalena Kisiała i Daniel Chlibiuk

Warsztaty będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Liczba miejsc ograniczona!

Zgłoszenia: https://docs.google.com/…/1HeE8qxIxxbA2oey3tQ9ObKlmDxzT…

Więcej informacji – 508 766 754

Wydarzenie organizowane przez Fundację Sztukmistrze i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Centrum Nowego Cyrku, dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawy

Atencja” – Monika Trypuz

do 29 SIE 2021

Galeria 0

Projekt „Atencja” to zogniskowanie uwagi odbiorcy na mozolnej technice tkania pereborów – ornamentów tkackich charakterystycznych dla rejonów Lubelszczyzny. Każda linia wzoru wymaga niezwykłego skupienia/atencji tkaczki, by deseń wytkany został zgodnie z pierwotnym założeniem. Punktem wyjścia jest wzornik autorskich pereborów wytkanych przez artystkę. Do pracy na zaumatyzowanym, będącym prototypem komputera krośnie żakardowym nawiązują odtwarzające się wiersz po wierszu zapisane kodem moduły wzorów. Ażurowe fronty kasetonów świetlnych odnoszą się do projektów na kratownicach będących podstawą do wytkania pereborów, jak też kart perforowanych będących pierwowzorem pamięci w sterowaniu maszyną żakardową.

Perebor stał się dla artystki początkiem niezwykłej podróży w przyszłość, jak i w przeszłość, w głąb siebie, w odległe rejony dzieciństwa. Dzięki niemu nastąpił powrót do korzeni, babcinego wiejskiego domku i ciepłych uczuć z nim związanych, co dziś rzutuje na sentyment do atmosfery dawnej wsi.

Perebor był przyczyną spotkań z pełnych pasji kobietami kultywującymi tę technikę tkactwa. To również perebor stał się motywatorem do spełnienia dziecięcego marzenia dotyczącego nauki tkania na krosnach. To właśnie z doświadczenia pracy przy warsztacie tkackim zrodził się projekt artystyczny „Atencja” oraz pomysł na stworzenie własnej marki How I wykorzystującej twórczo rozwinięty przez artystkę perebor w celu kreacji istotnych znaczeniowo i kulturowo ubrań.

Monika Trypuz – urodzona w 1981 roku w Chełmie. Jest absolwentką warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: Grafika Warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego i Ilustracja i Grafika Wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego. Od 2005 roku magister Matematyki (KUL w Lublinie). Graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury. Ostatnie jej zainteresowania skupiły się wokół polskiej kultury ludowej i rękodzieła. Efektem tych zainteresowań jest autorska książka „Rocznik wsi” ilustrująca miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projekt „Atencja” poświęcony pereborom – lubelskim ornamentom tkackim.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00, wstęp wolny

Niebezpieczne zabawy” Henryk Cześnik

do 22 SIE 2021

City Project -1

Henryk Cześnik jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą, na Wydziale Malarstwa i Grafiki.

Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach, na całym świecie. Wystawa pt. Niebezpieczne zabawy składa się z prac powstałych – w większości – w ostatnich 15-tu latach. Jej ekspozycja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart.

Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.” – Bogusław Deptuła.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00.

– bilety: 10zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) do nabycia w Kasie CSK i na bilety.potkaniakultur.com; w środy – wstęp bezpłatny

Wystawa malarstwa: Piotr Kmieć. Ziemowit Kmieć. Przemysław Kmieć

do 29 SIE 2021 r.

Galeria Wystaw Czasowych +1, Galeria Wystaw Czasowych -1

Wystawa prezentowana w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ma charakter rodzinny. Prezentuje malarstwo pokoleniowe Piotra Kmiecia i jego dwóch synów – Ziemowita i Przemysława. Artyści pochodzą z Nałęczowa, malarsko są jednak związani z Krakowem, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych studiowali u znanych i cenionych artystów pedagogów.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00.

– bilety: 10zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) do nabycia w Kasie CSK i na bilety.potkaniakultur.com; w środy – wstęp bezpłatny

Wystawa: Karol Karwowski Labyrinthus caelestis

do 18 SIE 2021

Ciche Kąty

– Zagubić się w meandrach cienistych korytarzy. Odnaleźć wytchnienie w ogrodzie i spojrzeć ponad, i poza horyzont. Zaczerpnąć coś dla siebie z bogatego universum znaczeń zapisanych w dziełach sztuki… Jubileuszowa wystawa Karola Karwowskiego, prezentowana w Centrum Spotkania Kultur, znakomicie licuje z duchem tegoż miejsca, z metaforyką zakodowaną w jego przestrzeniach. Zapewnia nam też spotkanie z kulturą wizualnych znaków i form, których odczytywanie/dekodowanie wymaga spokojnej kontemplacji, stanu pewnego „oddalenia” od chaosu codzienności; takiego, który Grecy określali mianem sophrosyne…. – Małgorzata Stępnik

Karol Karwowski- urodzony w 1953 r. w Łomży. Ukończył studia IWA UMCS w pracowniach Mieczysława Hermana, Mariana Bogusza, Andrzeja Kołodziejka. Uzyskał dyplom z malarstwa w 1979 r. Od 1992 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy w zakresie rysunku, malarstwa, oraz malarstwa monumentalnego. Zorganizował 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 50 wystawach zbiorowych. Założyciel i w latach 2000 – 2015 Dyrektor Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w zbiorach publicznych.

– wstęp wolny, wystawa dostępna w godzinach otwarcia CSK

Galeria Saska

Andrzej Ziółkowski | Człowiek wobec sacrum

do 19 WRZ 2021

ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Wystawa prezentuje twórczość Andrzeja Ziółkowskiego. Artysta przez 20 lat pracował w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze i tam zafascynował się barwną różnorodnością Azji Południowo-Wschodniej. Od 2005 roku zajmuje się fotografowaniem.

Fotograf starał się uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność. Album The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum to owoc jego fotograficznych i duchowych peregrynacji.

– wstęp wolny

Zapowiedzi

Sala Operowa:

Klub Muzyczny CSK:

Kino CSK – Kultowe Lato Filmowe:

Sklepik Kulturalny CSK / kasa CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz tegoroczny miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…).

Tarasy Widokowe CSK dostępne codziennie od 8:00 do 21:00.

Więcej na www.spotkaniakultur.com