O fascynujących podróżach w II LO

 

16 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Fascynujące podróże niezwykłych ludzi”. Gościem Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego „Azymut” był o. Marcin Zaguła – misjonarz, Ojciec Biały, który opowiedział młodzieży o swoim pobycie w Afryce.

Ojciec Marcin Zaguła rozpoczął spotkanie od scharakteryzowania położenia geograficznego Wybrzeża Kości Słoniowej i Burkina Faso, czyli krajów, w których od 10 lat prowadzi działalność misyjną. Następnie opowiadał o swojej pracy w Afryce, szczególnie zwracając uwagę na codzienne życie mieszkańców, religię, a także języki, którymi posługuje się miejscowa ludność. W krajach odwiedzanych przez misjonarza panuje bardzo ciepły, tropikalny klimat, dlatego ojciec Marcin mówił o sposobach zdobywania wody oraz ochrony przed upałem.

Następnie gość II LO zaprezentował przywiezione z Afryki typowe instrumenty muzyczne, np. shekere, kora, zanza czy djembe oraz przedmioty codziennego użytku. Szczególne zainteresowanie zgromadzonych wzbudziły typowe maski, które stanowią istotny element wierzeń plemion z Afryki oraz barwne afrykańskie stroje i nakrycia głowy, które wszyscy chętnie przymierzali. Ciekawym elementem spotkania było również pokazanie uczestnikom prawdziwej skóry afrykańskiego węża, która miała ok. 6 m długości. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej i wesołej atmosferze. Ojciec Marcin Zaguła zaraził zebranych swoją pozytywną energią, a uczestnicy byli zachwyceni nie tylko ilością przedmiotów przywiezionych przez misjonarza, ale także wspaniałą atmosferą spotkania i samą osobowością o. Marcina.

Dyskusje i rozmowy uczniowie mogli kontynuować podczas poczęstunku przygotowanego przez członków SKKT „Azymut”. Ojciec Marcin bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące jego doświadczenia z pobytu na misji. Ojciec Biały zainteresował młodzież Afryką i pokazał, jak bardzo życie mieszkańców odwiedzanych przez niego krajów różni się od naszego. Misjonarz przestawił problemy tamtejszych społeczności, ale także odmienny od naszego sposób podejścia do życia. Spotkanie to na pewno pozostanie na długo w pamięci jego uczestników.

„Fascynujące podróże niezwykłych ludzi” zgromadziły 72 osoby, a organizatorami spotkania byli opiekunowie SKKT „Azymut”: Katarzyna Płaszczewska i Łukasz Wasyluk.

II LO