O finansach inaczej

13 kwietnia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie w składzie: Agnieszka Iwanek, Aneta Kukier i Grzegorz Bilski z klasy 1B zajęli pierwsze miejsce w finale konkursu „Od licealisty do finansisty”, który został zorganizowany przez Studenckie Koło Naukowe Finansistów UMCS.

Etap ten poprzedzony został szkolnymi eliminacjami, w których uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wielokrotnego wyboru. Wysokie wyniki zapewniły młodzieży awans do finału, który odbył się na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. II LO konkurowało tam z przedstawicielami dziewięciu innych szkół, pokonując między innymi drużyny z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Brzozowa oraz II LO im. Jana Hetmana Zamoyskiego w Lublinie.

Finał składał się z trzech etapów. W pierwszym każdy uczestnik otrzymał po trzy pytania. Rywalizacja była tak zacięta, że przeprowadzono dogrywkę pomiędzy czterema drużynami (II LO z Lubartowa również brało w niej udział). Do drugiego etapu awansowało sześć szkół. W tej fazie rywalizacji uczestnikom również zadano po trzy pytania. Dzięki uzyskaniu najwyższej liczby punktów zespół z Lubartowa dostał się do finału. W ostatniej części konkursu uczniowie odpowiadali na pytania korzystając z platformy „Kahoot!”. W tym etapie liczyła się nie tylko poprawność, ale również czas udzielanych odpowiedzi. Wynik do końca był wielką zagadką, ponieważ rywalizacja między drużynami była wyrównana. Ostatnie pytanie dotyczące roku przystąpienia Polski do strefy Schengen zapewniło naszym uczniom wygraną.

Konkurs wymagał od uczestników nie tylko wiedzy z zakresu ekonomii, ale również polityki i codziennego życia. Finaliści otrzymali cenne nagrody (tablety i książki) oraz pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy drużynie oraz opiekunce, nauczycielowi podstaw przedsiębiorczości w II LO, Pani Elżbiecie Mizio, która przygotowywała zespół do tych wymagających zawodów. Brawo!