O fizyce laptopowej w II LO

Czym jest fizyka laptopowa? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie z wykładu dra Waldemara Bereja.

II LO w Lubartowie od 2011 roku współpracuje z Instytutem Fizyki UMCS. Umowa patronacka objęła klasy matematyczno-fizyczne liceum. W ramach współpracy uczniowie mają możliwość m.in. zwiedzania pracowni naukowych UMCS, udziału w sesjach popularnonaukowych, pokazach czy wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki.

28 stycznia 2016 roku w II LO gościł jeden z pracowników Instytutu – dr Waldemar Berej. Spotkał się z uczniami klas z rozszerzeniem z matematyki i fizyki. Specjalnie dla młodzieży przygotował temat: „Trzy przykłady laptopowej fizyki”. Podczas spotkania przybliżył zebranym budowę monitora i innych elementów komputera. Wykład łączył trudne zagadnienia fizyczne z praktyką. Doktor Berej wykorzystał rekwizyty i ciekawe doświadczenia, by uświadomić młodym ludziom, z czego tak naprawdę składa się laptop. Nie była to pierwsza wizyta Waldemara Bereja w II LO, młodzież zaintrygowana naukową pasją doktora, czeka na kolejne spotkania, by odkrywać tajemnice fizyki.

AO3 (2)

1 (1) 2 (1) 4 (1)