O krwiodawstwie w II LO

Każdy krwiodawca jest na wagę złota. Z myślą o nich powstał projekt PCK ,,Drużyna K”. Członków takiej drużyny Pana Sławomira Karkuta i Pana Pawła Kryka gościliśmy w II LO w dniu 20.03.2023 r. Obecny był również przedstawiciel Oddziału Rejonowego PCK w Lubartowie Pani Grażyna Paśnik.

Celem spotkania było przygotowanie młodzieży do podjęcia świadomej decyzji o zostaniu dawcą krwi, przełamaniu stereotypów, upowszechnianiu idei honorowego krwiodawstwa wśród bliskich. Dowiedzieliśmy się kto może oddawać krew, jak często można to robić i ile jej można oddać jednorazowo. Mamy nadzieję, ze wzmocniliśmy również przekonania naszych młodych krwiodawców, że to co robią jest ważne.

Krew to jeden z najbardziej pożądanych leków jakimi dysponuje medycyna. Można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka. Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycyny i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii, onkologii, hematologii.

Krwiodawcy to wyjątkowi i szlachetni ludzie. Ich zaangażowanie w ideę oddawania krwi pozwala codziennie ratować zdrowie i życie wielu osób. Mamy nadzieję, ze to ciekawe spotkanie zachęci naszych uczniów do podzielenia się tym bezcennym darem z potrzebującymi.

Szkolne Koło PCK