O niepodległości w akademicki sposób

W środę w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie gościliśmy Piotra Bednarza i Marka Siomę. Obaj to wybitni specjaliści w tematach dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości, a także autorzy wielu prac naukowych. Możliwość goszczenia profesorów pracujących w Instytucie Historii UMCS była możliwa dzięki umowie partnerskiej, jaką nasza szkoła zawarła kilka lat temu z lubelską uczelnią.

Spotkanie z naukowcami było bardzo interesujące, a wykładowcy zaprezentowali niecodzienne podejście do kwestii odzyskania niepodległości przez Polskę. Obaj prezentowali kompletnie odmienne zdanie na ten temat i pokazali w jaki sposób można „pięknie różnić się” w poglądach. Dyskusja była niesamowicie wciągająca, a dla młodzieży była to okazja do poznania innego sposobu nauki historii. Warto również wspomnieć, że nasi uczniowie mieli okazję do zabrania głosu i wejścia w dialog z naukowcami.

To oczywiście tylko przedsmak tego, co może spotkać naszych uczniów, jeżeli zdecydują się na kontynuowanie swojej edukacji na studiach w Instytucie Historii UMCS.

Kamil Kozioł