O reformach, budowie S 19 i Mieszkaniu +

Posłowie na Sejm – Krzysztof Szulowski i Sylwester Tułajew spotkali się z mieszkańcami Lubartowa w galerii Lubartowskiego Ośrodka Kultury, w sobotę 3 marca. Padły ważne kwestie, między innymi budowa drogi S 19, reforma sądownictwa oraz zmiany w organizacji opieki zdrowotnej. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki.

Spotkanie z parlamentarzystami zorganizował w Lubartowie zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości. Poseł z Lublina, Sylwester Tułajew, mówił o efekcie programu 500 plus, jakim jest wzrost liczby urodzeń. – W 2017 roku mamy zanotowanych ponad 400 tysięcy urodzeń. To pokazuje, że coraz więcej Polaków przychodzi na świat. Program 500 + ma w tym znaczący udział. Ten program służy polskim rodzinom. Każdego roku jest przeznaczane prawie 12,5 miliona złotych na program 500 + w samym Lubartowie. Tyle pieniędzy wpływa z budżetu państwa dla rodzin, które tu mieszkają – mówił poseł Tułajew.

Stwierdził też, że Program 500 + pobudza gospodarkę, ale warto powiedzieć o inwestycjach. – Nie tak dawno została podpisana umowa na bardzo ważny odcinek między Lublinem a Lubartowem – mówię tu przede wszystkim o obwodnicy Niemiec. Ruszył przetarg na przygotowanie dokumentacji na S 19. Są to 24 kilometry do realizacji – bardzo ważny odcinek Via Carpatia. Najważniejsze jest to, że jest zabezpieczone finansowanie na całą S 19.

Poseł mówił o przywróceniu w Polsce zlikwidowanych posterunków policji, o wyłożeniu 16 milionów zł na ochotnicze straże pożarne. Wspomniał także o uruchomieniu dużego programu w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości. Powiedział, że ustawy zostały przyjęte, ale wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia. Zapowiedział powstanie w Sądzie Najwyższym sądu dyscyplinarnego, aby – jak stwierdził – skutecznie i sprawiedliwie oceniać sędziów, bo „państwo polskie do tej pory było słabe wobec silnych i silne wobec słabych”.

Poseł Krzysztof Szulowski, który pracuje w komisji rolnictwa, mówił o protestach rolników w czasie poprzedniej kadencji parlamentu, dotyczących wykupywania gruntów przez obcokrajowców. Regulująca tę kwestię ustawa podjęta za czasów obecnych rządów sprawiła, zdaniem posła, że nie ma już spekulacji ziemią. – Wiele miejsca w obszarze rolnictwa poświęcamy promocji polskiej żywności. Temu służy pozyskiwanie nowych rynków zagranicznych. Wprowadziliśmy ustawę, która umożliwia rolnikowi sprzedaż detaliczną.

Poseł mówił także o dużej reformie w rolnictwie polegającej na połączeniu inspekcji, które zajmują się obszarem bezpieczeństwa żywności. Powiedział o najważniejszym problemie, z jakim boryka się obecnie rolnictwo w Polsce i jest to poważna choroba afrykańskiego pomoru świń.

Wśród szeregu omawianych reform poseł odniósł się także do służby zdrowia:

– Wprowadziliśmy ustawę o sieci szpitali publicznych, która ma zapewnić, aby w każdym powiecie w Polsce była zapewniona ochrona zdrowia. Wprowadziliśmy też ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej, która jest bardzo ważna, bo zmienia podejście do pacjenta, który nie wie czasem, gdzie ma się udać ze swoją chorobą. A musi być objęty opieką kompleksową. Wprowadziliśmy budżet powierzony w podstawowej opiece zdrowotnej, który oznacza, że lekarze będą musieli kierować pacjentów na przynajmniej minimalną ilość porad specjalistycznych, czy badań laboratoryjnych.

W tej chwili takich badań nie wykonuje się ze względu na oszczędności.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy zadawali pytania. Padło między innymi pytanie o możliwość „uzdrowienia” Narodowego Funduszu Zdrowia oraz możliwość wsparcia mikroprzedsiębiorców. Mieszkańcy zgłaszali także zapotrzebowanie na lepszy kontakt z przedstawicielami władz PiS w powiecie. Pytali też o program Mieszkanie + oraz o refundację leków dla osób przewlekle chorych, tak aby każdy poczuł się dostrzeżony.

– Mieszkanie + to trudny program – mówił obecny na spotkaniu Janusz Bodziacki Burmistrz Miasta Lubartów. – Prawie przez trzy kwartały prowadziłem rozmowy. Byliśmy bliscy podpisania umowy w pionie BGK Nieruchomości. Około jesieni ub. roku powstała  nowa instytucja Krajowy Zasób Nieruchomości i ona daje lepszą perspektywę. Jest złożona deklaracja Lubartowa i chcemy wejść do tego programu. Przez cały rok rozmawialiśmy z mieszkańcami, mamy około 180 rodzin zainteresowanych takimi mieszkaniami. Mam tylko nadzieję, że nasz samorząd pozwoli nam zrealizować ten program. Na terenie branym do tej pory pod uwagę chcemy wybudować trzy bloki.

Aleksandra Jędryszka