O strojach tradycyjnych województwa lubelskiego na spotkaniu w muzeum

„Stroje tradycyjne województwa lubelskiego: strój lubartowski” – to tytuł spotkania autorskiego, które zorganizowano 7 marca w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Gościem była Mariola Tymochowicz, etnolog, profesor UMSC, kustosz w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Ważne opracowanie na temat strojów przygotowała Helena Morozewicz w 1904 roku, które przepisał Janusz Świeży i w swoim artykule wykorzystała Wanda Śliwina (1930 r.). Oskar Kolberg w tomach „Lubelskie” opisał stroje z okolic Lubartowa i Łęcznej.

Największą kolekcję odzieży świątecznej i codziennej – 133 sztuki posiada Muzeum Narodowe w Lublinie. W lubartowskim muzeum znajduje się 65 sztuk elementów odzieży, natomiast w Muzeum Wsi Lubelskiej są 44 sztuki. Jedynie 4-5 sztuk jest w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Podczas spotkania Mariola Tymochowicz opowiedziała o strojach damskich i męskich, w prezentacji pokazała elementy odzieży obrzędowej, stroje wskazujące na stan cywilny  czy status materialny noszących je osób. Książkę pt. „Stroje tradycyjne Województwa Lubelskiego. Strój lubartowski” autorstwa profesor Tymochowicz można zakupić w naszym muzeum.

Wśród zebranych w Muzeum Ziemi Lubartowskiej byli regionaliści, przedstawiciele placówek kultury, dyrektorzy szkół, miłośnicy sztuki. Mogli oni obejrzeć wystawę strojów lubartowskich (spódnice, koszule, sukmany, zapaski, czepce, fartuchy, gorsety) będących w zasobach Muzeum Ziemi Lubartowskiej. W spotkaniu wziął również udział  burmistrz Krzysztof Paśnik.

SC