O Tatrach w II LO

Dnia 14 grudnia w II LO w Lubartowie odbyło się XII spotkanie z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium”. Zaproszenie opiekunów SKKT Azymut przyjął pan Bartłomiej Bednarczyk – członek Klubu Wysokogórskiego Lublin, ambasador kampanii potrafiszpomoc.pl, alpinista, miłośnik gór, zdobywca Korony Gór Polski oraz takich szczytów jak: Mont Blanc, Gran Paradiso, Kazbek i Elbrus. Pasjonat gór poprowadził dla licealistów warsztaty pod hasłem: „TATRY LATEM – PRZYGOTOWANIE DO WYCIECZKI”. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 uczniów, którym B. Bednarczyk przedstawił etapy przygotowań do wycieczek w góry.

Tatry są górami bardzo chętnie odwiedzanymi przez polskich turystów, w tym naszych uczniów, stąd pomysł na poszerzenie wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się po najwyższym paśmie górskim w naszym kraju. Pan Bednarczyk szczegółowo omówił najważniejsze etapy przygotowań do pieszych wędrówek po wysokich górach uświadamiając nam, jak ważne jest sumienne zaplanowanie wyjścia w góry. Wiemy już, jak wiele zależy od nas samych.  Punktem wyjściowym naszej rozmowy było poznanie odpowiedzi na pytanie: Co spakować do plecaka idąc w góry latem? Obejrzeliśmy na żywo cały ekwipunek oraz poznaliśmy jego zastosowanie. Mieliśmy możliwość przymierzenia górskiej odzieży, która ma za zadanie ochronić nas na wypadek niekorzystnych warunków pogodowych. Zapamiętaliśmy, jak istotne jest posiadanie latarki-czołówki oraz apteczki, o której zapomina wielu turystów. W kolejnej części spotkania zostały omówione  zagrożenia, jakie czekają na nas na górskich szlakach podczas podczas letnich wycieczek oraz w jaki sposób minimalizować ich ryzyko. Nie zabrakło również rozmowy o letnich burzach i dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych, które są bardzo niebezpieczne.

Otrzymaliśmy również wiele praktycznych porad, np. pod jakie numery telefonu zadzwonić, kiedy mamy problemy w górach i jak rozsądnie reagować w chwilach niebezpiecznych, zagrażających naszemu zdrowiu a nawet życiu. Spotkanie z doświadczonym alpinistą na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników, a niewykluczone, że przyczyni się ono do wzrostu wyjazdów w nasze polskie piękne góry.

Pod koniec warsztatów członkowie SKKT Azymut mieli możliwość osobistej rozmowy z zaproszonym gościem.

Dziękujemy inicjatorom tego spotkania, którymi byli opiekunowie SKKT Azymut: pani Katarzyna Płaszczewska i pan Łukasz Wasyluk.

II LO