O wartościach w UE

Poseł do Parlamentu Europejskiego profesor Mirosław Piotrowski przyjechał do Lubartowa na spotkanie z mieszkańcami. W niedzielę 22 kwietnia wygłosił w Lubartowskim Ośrodku Kultury wykład pt. „Wartości w Unii Europejskiej”. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Janusz Bodziacki.

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Koła Przyjaciół Radia Maryja w Lubartowie. Profesor Mirosław Piotrowski mówił zebranym o roli ruchu Europa Christi w przywracaniu podstawowych wartości, na jakich opierał się pomysł utworzenia Wspólnoty Europejskiej. Zaznaczył, że istotą były chrześcijańskie korzenie Europy, które, będąc w zgodzie z tradycją narodową i kulturową, miały równoważyć cele ekonomiczne związku państw doświadczonych II Wojną Światową. Podkreślił też, że Ruch Europa Christi nie ma na celu wykluczania tych, którzy mają inne poglądy, natomiast- zjednywanie wszystkich tych, którzy starają się być odpowiedzialni za przyszłość, działając w duchu uniwersalnych wartości.

Mirosław Piotrowski odniósł się również do tego, że w większości unijnych dokumentów, także głosowanych w Parlamencie Europejskim, przyzwala się na aborcję czy eutanazję chorych osób starszych, ale też dzieci. Wobec tego jest potrzebna refleksja prowadząca do konkretnych zmian, a bazą muszą być wartości chrześcijańskie.

Mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań europosłowi. Dotyczyły one bieżącej sytuacji politycznej z naciskiem na politykę polskiego rządu po rekonstrukcji oraz tego, który był odpowiedzialny za Polskę do stycznia 2018 roku. Poseł wspominał, że wiele posunięć jest dla niego niezrozumiałych. Podobnie jak dla wielu sympatyzujących z Polską europosłów z innych krajów. – Jest wiele spraw, wiele posunięć, które obecnie rządzący powinni wytłumaczyć obywatelom. Wyborcy tego oczekują – mówił Mirosław Piotrowski.

Na zakończenie Mirosław Piotrowski otrzymał podziękowania z rąk prezes Koła Przyjaciół Radia Maryja Teresy Luniak.

Sylwia Nowokuńska