O wystawie znaczków pocztowych związanych z Odzyskaniem Niepodległości

Wystawę filatelistyczną pt.„Niepodległa na znaczkach pocztowych” można zobaczyć w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie. Zbiory znaczków i kart pocztowych to 10 plansz  związanych z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę. Znaczki i kartki pocztowe wydane były przez Pocztę Polską i stanowią pamiątkę wydarzeń 1918 roku.

Jednym z autorów wystawy jest Andrzej Żeromski,  prezes Polskiego Związku Filatelistów Koło nr 4 w Lubartowie. 

Andrzej Żeromski filatelistyką interesuje się od 1957 roku. – Pasję do zbierania znaczków zaszczepiła we mnie mama. Pamiętam, jak sam sobie zrobiłem klaser na znaczki. W filatelistyce można znaleźć różne dziedziny – kulturę, literaturę, sztukę i malarstwo – mówi Andrzej Żeromski.

Na wystawie mamy komplet 26 sztuk kartek związanych z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, który jest głównym bohaterem tej ekspozycji. – Na uwagę zasługują znaczki pogrzebu Piłsudskiego, jest tam jego koń Kasztanka w kondukcie żałobnym. Widzimy też  legiony Piłsudskiego. Wystawa jest prezentowana w Lubartowie po raz pierwszy, kiedyś był jej fragment w Muzeum Ziemi Lubartowskiej – dodaje Andrzej Żeromski.

Drugim autorem wystawy jest Wojciech Janeczek, nauczyciel matematyki w RCEZ. Eksponaty na wystawę były zbierane przez 25 lat– Dziś młodzież nie interesuje się znaczkami. Ja od dziecka lubię filatelistykę. Znaczkami zainteresował mnie tata – mówi Wojciech Janeczek. – Na wystawie mamy specjalne wydanie poczty z pustopolem w kształcie krzyża. Spora część znaczków przedstawia serię historyczną – 20 rocznicę Odzyskania Niepodległości – dodaje nauczyciel RCEZ.

Wystawę można oglądać w dolnym korytarzu w budynku szkoły. Ekspozycję pokazano podczas akademii patriotycznej z okazji obchodów Święta Odzyskania Niepodległości 10 listopada.

SC