Od 18 maja trzeci etap odmrażania gospodarki

Trzeci etap „odmrażania” gospodarki od poniedziałku 18 maja. Poinformował o tym dzisiaj (13 maja) na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, częściowo restauracje. Uczniowie klas I – III od 25 maja będą mogli skorzystać z zajęć opiekuńczych w szkołach.

W najbliższy poniedziałek, 18 maja wejdzie w życie trzeci etap luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Nastąpi tow różnych sferach naszego życia. Będą obowiązywać nadal środki ostrożności oraz zasady zachowania higieny i dystansowania.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Będą mogły działać od 18 maja salony kosmetyczne oraz fryzjerskie. Pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania założeń reżimu sanitarnego – używania ręczników jednorazowych, kiedy tylko będzie to możliwe oraz zasłaniania ust i nosa.  Obowiązuje rygor sanitarny – umawianie się na konkretne godziny, nie gromadzenie się w zakładach.

Gastronomia

Częściowo otwarte bedą również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem reżimu. Mają być otwierane ogródki tam, gdzie się da. W lokalu będzie mogła przebywać 1 osoba na każde 4 mkw. powierzchni. Stoliki (ustawione w odległości 2 metrów od siebie) będą dezynfekowane po każdym kliencie. Kucharze oraz obsługa lokali będzie zobowiązana do noszenia maseczek i rękawiczek. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Edukacja

Od 18 maja prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu – stadionów, boisk, orlików.

25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Od tego samego dnia maturzyści oraz ósmoklasiści, przygotowujący się do egzaminów, będą mogli korzystać z konsultacji z nauczycielami (indywidualnie lub w małych grupach). Od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów. Od decyzji posłania dziecka do szkoły zdecydują rodzice. Nadal będzie zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Kultura

Działalność będą mogły wznowić kina plenerowe, wznowione zostaną prace na planach filmowych, nagrania fonograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury, próby oraz ćwiczenia, powrócą także indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Transport publiczny

Zmienią się także zalecenia dotyczące liczby pasażerów w środkach komunikacji miejskiej. W pojazdach będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących (połowa miejsc siedzących będzie musiała zostać wolna).

Sport

Od 18 maja wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze: stadionach, boiskach, skoczniach, torach i orlikach. Na każdym obiekcie jednocześnie będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób plus 2 trenerów. Otwarte mogą być także pełnowymiarowe boiska piłkarskie – nie więcej niż 22 osoby plus 4 trenerów w jednym momencie. Są również zalecenia dla osób ćwiczących w halach sportowych o powierzchniach: do 300 mkw. (12 osób plus trener), do 800 mkw. (16 osób plus 2 trenerów), do 1000 mkw. (24 osoby plus 2 trenerów) i powyżej 1000 mkw. (32 osoby plus 3 trenerów).

Religia

Zmniejszono również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 mkw. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 mkw.

Kontrole na granicach

Przedłużono kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas, granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.