ODPUST W SKANSENIE Z OKAZJI ŚWIĘTA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna. Dlatego tego dnia (15 sierpnia) w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się odpust – wraz z uroczystą mszą (o 16.00) i procesją, kramami i tradycyjnymi bukietami zielnymi wykonywanymi na Matki Boskiej Zielnej, jak inaczej było nazywane to święto.

Wydarzenie to będzie przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Miejscem uroczystości odpustowych będzie muzealny zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna. W tej części rynku rozstawione zostaną kramy odpustowe ze współczesnymi artykułami i wyrobami. Aby pokazać dawny towar odpustowy ustawiony zostanie także stragan wyposażony w zabytkowe przedmioty ze zbiorów Muzeum: dewocjonalia, ozdoby, zabawki – drewniane lub z metalu. Na Matki Boskiej Zielnej do kościoła przynoszono bukiety zrobione z kłosów zbóż, owoców i ziół. Muzeum zaprasza gości, aby przynieśli ze sobą wiązanki. Będą je mogli również nabyć w Muzeum.

Tego dnia odbędzie się także Festyn Miodowo-Ziołowy. W sektorze Powiśle na zwiedzających będzie czekała nauka rozpoznawania ziół (15.00-17.00), a także ziołowa fotoramka.

Bilety: 20 zł/normalny, 10 zł/ulgowy

Muzeum Wsi Lubelskiej