Odroczenie płatności składek w oczekiwaniu na nową tarczę

Przedsiębiorcy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc.

W parlamencie trwają jeszcze prace nad kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej. Zakłada ona m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad tego roku. Tymczasem zbliża się termin płatności składek, czyli 10 i 15 grudnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpowiada, że płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o umorzeniu składek za listopad i nie wiedzą, czy mają je opłacić czy nie, mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski można przesyłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach uwzględnionych w projekcie nowej tarczy antykryzysowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach Senatu) nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja miała miejsce wiosną.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim