Oficjalne otwarcie drogi Parczew – Lubartów

Zakończyła się realizacja jednej z największych inwestycji drogowych województwa lubelskiego. Droga wojewódzka nr 815 została 29 stycznia oficjalnie oddana do użytku po remoncie. Mowa o 35-kilometrowym odcinku prowadzącym z Parczewa do Lubartowa.

Remont drogi odbył się w ramach projektu „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 815 Wisznice- Parczew- Siemień – Lubartów”. Koszt to 236 milionów złotych. Większość środków to fundusze europejskie i wkład własny wyłożył samorząd województwa. Dzięki remontowi, który wykonała firma Strabag, kierowcy będą mogli pokonać trasę szybciej i bezpieczniej. Powiększona została przepustowość drogi, a sprawniejszy system transportowy ułatwi dostęp do terenów inwestycyjnych i atrakcji turystycznych. Na rozbudowanym odcinku znajduje się 9 obiektów mostowych i 30 kilometrów ścieżek rowerowych. Jezdnia po przebudowie ma szerokość 7 metrów. Powstały dodatkowe pobocza o szerokości 1,5 metra. Przebudowane zostały 42 skrzyżowania z innymi drogami.  Rozbudowa drogi z Lubartowa do Parczewa prowadzona była przy ciągłym zachowaniu ruchu pojazdów. Funkcjonowało nawet 57 wahadeł w szczytowym okresie robót. Przy budowie pracowało w sumie ok. 200 pracowników, 30 procent to lokalni podwykonawcy.
W otwarciu drogi uczestniczyli m.in.: Wojciech Trojanowski- członek zarządu Strabag, Robert Gmitruczuk- wicewojewoda lubelski, Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Paweł Kędracki- burmistrz Parczewa, Paweł Szumera – dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Starosta Powiatu Lubartowskiego Ewa Zybała i Burmistrz Miasta Lubartów Krzysztof Paśnik.

Ta inwestycja była potrzebna i wyczekiwana przez wiele lat, także przez naszych mieszkańców. Cieszę się, że się zakończyła. Jest bardzo dobra nawierzchnia, Nawet nie czujemy, że jedziemy. Teraz możemy z Lubartowa do Parczewa przejechać rowerem. Dziękuję władzom województwa: poprzedniemu marszałkowi panu Sławomirowi Sosnowskiemu i obecnemu marszałkowi panu Jarosławowi Stawiarskiemu, że dokończył tę inwestycję – mówił burmistrz Krzysztof Paśnik.

Sylwia Cichoń