OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ANNOBORZE

Szkoła Podstawowa w Annoborze włączyła się w inicjatywę harcerzy z Hufca ZHP Zgierz , która polega na pobieraniu i przenoszeniu „Ognia Niepodległości” z cmentarza legionowego w Polskim Lasku pod Kostiunówką na Wołyniu (miejsca krwawej bitwy legionistów marszałka Piłsudskiego z Rosjanami) do miejsc pamięci w naszym regionie. 

Ogień Niepodległości 9 listopada przywieli do naszej szkoły pracownicy Nadleśnictwa Lubartów. Został on uroczyście przekazany na ręce pani dyrektor Agnieszki Małyski na uroczystości szkolnej poświęconej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami przenieśli Ogień Niepodległości do miejsc pamięci. Uczniowie klasy VIII zanieśli go na cmentarz parafialny w Lubartowie, gdzie jako delegacja szkół gminnych wraz z władzami gminy, miasta i powiatu Lubartowskiego, włączyli się w obchody Święta Niepodległości, składając Ogień Niepodległości na grobach poległych w obronie ojczyzny. Natomiast uczniowie z klas I-III zanieśli Ogień Niepodległości na cmentarz wojenny w Nowodworze Piaskach, oraz złożyli go przy obelisku upamiętniającym porucznika Jana Maleszyka, zamordowanego w Katyniu.

Przekazywanie Ognia Niepodległości ma na celu, upamiętnienie bohaterskich Polaków, którzy oddali życie w obronie wolnej ojczyzny. Jest symbolicznym łącznikiem pomiędzy ojczyzną a poległymi za jej wolność, których mogiły znajdują się obecnie poza granicami Polski.

 

SZKOLNE OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w naszej szkole w dniu 9 listopada i miały one różnorodną formę. Uroczystość rozpoczęła się od przyjęcia od pracowników Nadleśnictwa Lubartów – „Ognia Niepodległości”, który został przekazany na ręce pani dyrektor Agnieszki Małyski. Następnie uczniowie razem z panią Iwonką Szumiec wykonali 100 pajacyków na stulecie Niepodległej. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiła część artystyczna i przepiękny polonez w wykonaniu uczniów klas II-IV. Po części oficjalnej nasi uczniowie z klas V-VIII zmagali się w II szkolnym turnieju „KOCHAM CIĘ POLSKO”. Naprzeciwko siebie stanęli uczniowie, którzy reprezentowali 3 drużyny: Annoborskie Orły, Polskie Kwiaty i Czerwone Sokoły. Podczas turnieju uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą o Polsce w różnych konkurencjach takich jak: poprawna polszczyzna, kalambury rysunkowe, znane miejsca na mapie, zagadki muzyczne, ogólna wiedza o Polsce. Rywalizacja była bardzo wyrównana, ale ostatecznie jury w składzie pani Wiesława Woźniak i pani Joanna Sternik zdecydowało, że pierwsze miejsce w II turnieju szkolnym „Kocham cię Polsko” zajęła drużyna Annoborskie Orły w składzie: Monika Kisiel, Maja Gziut, Malwina Powroźnik, Adrian Cybul, Dawid Cybyl i Konrad Żmuda. Na uczniów czekała słodka niespodzianka przygotowana przez panią Jagodę Włoch  radną naszej miejscowości. Dziękujemy za obecność, miłe słowa i prezenty darowane w postaci książek do naszej szkolnej biblioteki. Uroczystość została przygotowana przez panią Małgorzatę

Małgorzata Rafał