Ojcowie Niepodległości – wystawa IPN w II LO

Od 25 września do 14 października 2023 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie będzie można oglądać ekspozycję opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie pt. „Ojcowie Niepodległości”.

Na wystawie zaprezentowane są najważniejsze działania polityczne i zbrojne całego narodu, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w roku 1918. Warto jednak pamiętać, że tymi działaniami musiał ktoś pokierować. Zwycięstwo było możliwe dzięki współpracy wszystkich liczących się sił politycznych.

Współpraca między głównymi liderami działającymi w trzech zaborach nie była łatwa, ponieważ każdy z sześciu mężów stanu reprezentował inne środowisko polityczne, a ponadto różnił się przynależnością społeczną i religijną. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości.

Młodzież II LO ma możliwość obejrzenia na planszach wielkoformatowe zdjęcia tytułowych „Ojców Niepodległości” oraz przeczytania krótkich biogramów Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Dodatkowo cały proces kształtowania się granic II Rzeczypospolitej uczniowie mogą prześledzić na specjalnej mapie oraz w oparciu o kalendarium najistotniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odrodzenia się niepodległej Polski. Ponadto nauczyciele historii oprowadzają młodzież po wystawie, uzupełniając ekspozycję o ciekawe informacje i odpowiadając na pytania uczniów.

Nasza wystawa wpisuje się w obchody 105. rocznicy odrodzenia państwa polskiego. Niech będzie dla nas okazją do refleksji nad polską drogą ku niepodległości.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z materiałami zgromadzonymi na ekspozycji.

„Jedynie czyn ma znaczenie.

Najlepsze chęci pozostają bez skutku,

o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych”.

  Józef Piłsudski do korespondenta „Le petit Jurnal”, 1919

2 LO