Ostrówek: Święto Patrona

18 maja w Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ostrówku obchodziła Dzień Patrona.

Święto to było pamiątką zdobycia 64 lata temu wzgórza Monte Cassino przez II Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa, gdzie na ruinach słynnego klasztoru osadzony został biało – czerwony sztandar. Obchody Dnia Patrona rozpoczęto już 12 maja. Wykorzystując bogaty, systematycznie gromadzony księgozbiór, w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę ,,Monte Cassino w poezji i w prozie?. Główne uroczystości zapoczątkowało złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, młodzież przedstawiła program słowno ? muzyczny. Następnie delegacja szkoły udała się na cmentarz parafialny, by na grobach uczestników walk o Monte Cassino: Józefa Chabrosa i Władysława Szewczyka ? złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze, jako symbol wdzięczności i pamięci. Uroczystości Dnia Patrona zakończono obejrzeniem dokumentu fabularnego ?Generał polskich nadziei? Władysław Anders 1892-1970?.

Święto Patrona jest propagowaniem wiedzy historycznej, kształtowaniem i wzmacnianiem patriotyzmu młodego pokolenia. W tym dniu społeczność szkolna szczególnie pamięta o cenie, jaką żołnierze generała Andersa zapłacili za wolność. Dlatego Szkoła Podstawowa w Ostrówku, wdzięczna za heroizm i poświęcenie, oddaje hołd wszystkim bohaterom spod Monte Cassino, zmarłym i żyjącym.