Oszukany podczas kupna telefonów

O prawdziwym pechu może mówić mieszkaniec Lubartowa, który chciał kupić telefon przez Internet. Jak się okazało, zapłacił z góry za zamówiony towar i trzykrotnie został podczas tych transakcji oszukany. Dwa z zakupionych telefonów w ogóle do niego nie dotarły, a trzeci okazał się uszkodzony. Mężczyzna stracił w sumie ponad 1 tysiąc złotych. Policjanci apelują o ostrożność podczas internetowych zakupów.

Policjanci ustalili, że 31-latek z Lubartowa postanowił kupić za pośrednictwem jednego z popularnych portali ogłoszeniowych telefon komórkowy. Miał już wybraną konkretną markę i model aparatu. Znalazł ogłoszenia, gdzie były one wystawione w atrakcyjnych cenach.

Za pierwszy z telefonów nich zapłacił 340 złotych. Jednak kiedy tylko przelał pieniądze na konto sprzedającego, kontakt się z nim urwał.

Sytuacja powtórzyła się po dwóch dniach przy kolejnej transakcji z innym sprzedającym. Tym razem mężczyzna stracił 350 zł. Mężczyzna nie dawał za wygraną i jeszcze tego samego dnia postanowił, że kupi wymarzony telefon. Tym razem jednak po wyszukaniu oferty postanowił dokonać zakupu „za pobraniem”, a nie jak wcześniej, przelewać pieniądze z góry za towar.

Po trzech dniach do 31-latka dotarła przesyłka z telefonem. Jednak i tym razem kupujący miał pecha. Wprawdzie telefon był w paczce, jednak uszkodzony i niesprawny. Kiedy pokrzywdzony nawiązał kontakt ze sprzedawcą i zażądał zwrotu wydanych 470 złotych, kontakt się urwał.

Lubartowianin próbował jeszcze na własną rękę odzyskiwać od nieuczciwych sprzedawców utracone pieniądze. Kiedy wszystkie próby zawiodły, postanowił zgłosić oszustwa na Policję. Wiadomo również, że mężczyzna podjął kolejną próbę kupienia telefonu. Czwarta z kolei transakcja miała już przebiec pomyślnie.

Policjanci apelują  o ostrożność podczas internetowych zakupów.

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić towar. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na ,,super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku gdy mieszkamy daleko, zapytajmy, czy po towar można zgłosić się osobiście.

Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym, w przypadku oszustwa będzie ona bezcennym dowodem kontaktów. Zachowanie zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo tego padniemy ofiarą internetowego naciągacza i nie dostaniemy towaru za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję.

Oszustwo to przestępstwo za które zgodnie z kodeksem karnym grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności

G.P.