Pamiętali o Agacie Budzyńskiej

„Listy Białe” – to tytuł koncertu piosenki autorskiej im. Agaty Budzyńskiej, który zorganizowano w niedzielę 20 października w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Koncert rozpoczął się od występu Dominiki Turowskiej, która zagrała Walc Cis-Moll Chopina. Na scenie zaprezentowały się solistki zespołu Psallite Deo. Alicja Grabowska i Bogusia Małyska wykonały utwór „Ty”. Maja Tchórz zaśpiewała „Narysuję dla ciebie aniołka”. Usłyszeliśmy też utwór „Miłość i samotność” w wykonaniu Martyny Najdy i Alicji Grabowskiej. Tytułową piosenkę „Listy Białe” zaśpiewała Martyna Tomasiak. Natomiast Hania Mitruk. Lena Błaszczak, Julia Barwińska zaprezentowały utwór „Po tamtej stronie lasu”. Wsród wykonawców była też Beata Jonaszko z utworami „Chce cię obronić” i „Cierpliwość”. Piosenkę „Wild Horses” zaśpiewała Kasia Winiarska. Zespół Psallite Deo pod kierunkiem Zbigniewa Skrzypka wykonał utwór „Dom”.Na gitarze zagrał Marcin Polak, a na basie – Tomasz Krówczyński.

Ponadto przy akompaniamencie Piotra Wójcika z Akademii Ekspresji Wokalnej podczas koncertu zaprezentowały się solistki Klaudia Kowal, Martyna Massalska, Małgorzata Miąc i Kamila Kuś. Na zakończenie wszyscy wykonali utwór „Moi przyjaciele”. Koncert prowadziła Weronika Goździcka, a nagłośnienie zapewnił Łukasz Studziński.

Przypominamy, że Agata Budzyńska to lubartowska poetka, kompozytorka i piosenkarka. Urodziła w 1964 roku. Studiowała filologie polską na KUL. Debiutowała w 1984 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej, gdzie zdobyła wyróżnienie za „Pierwiastek kobiecości”.Występowała na wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody. Pisała teksty i komponowała, można ją było usłyszeć w repertuarze Jana Twardowskiego, Haliny Poświatowskiej czy Edwarda Stachury. Zmarła tragicznie w 1996 r. na Mazurach. W jednym ze swoich wierszy Agata napisała: „A kiedy zasnę, pamiętajcie o moich piosenkach…”. Pamięć tę co roku przywołuje Lubartowski Ośrodek Kultury.

Sylwia Cichoń