Pieniądze za śmieci poczekają

Od kilku tygodni właściciele domków jednorodzinnych wnoszą opłatę za śmieci do kasy lub na konto Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Mieszkańcy zasobów spółdzielni mieszkaniowych nie mają takiego obowiązku. Muszą poczekać na rozstrzygnięcie sporu prawnego.

Przypomnijmy, że w czerwcu SM w Lubartowie dostarczyła do biura Związku indywidualne deklaracje śmieciowe od mieszkańców zasobów spółdzielni. Wysłała także do swoich mieszkańców pismo, w którym informowała, że opłaty za wywóz odpadów należy wpłacić na konto ZKGZL. Do pisma dołączony był druczek wpłaty z wpisanym numerem konta.

Związek rozesłał mieszkańcom swoje stanowisko. – Ten sposób wnoszenia opłaty jest niewłaściwy i będziemy zwracać wpłacone kwoty. Mieszkańcy zasobów spółdzielni powinni wpłacać pieniądze za wywóz śmieci na konto spółdzielni. Bo to ona jest zarządcą nieruchomości powiedział wówczas „Lubartowiakowi” Radosław Szumiec, przewodniczący Zarządu Związku.

Zdaniem Związku, to na zarządcy spoczywa obowiązek zebrania od mieszkańców informacji dotyczącej deklaracji opłaty za śmieci, a następnie złożenie deklaracji zbiorczej. A wynika to z Ustawy o utrzymaniu czystości w gminach oraz z interpretacji Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Obecnie zostało wszczęte postępowanie przez Zarząd Związku w stosunku do spółdzielni. W najbliższych dniach powinna być już podjęta decyzja w tej sprawie.

Na stronie internetowej Związku 22 września został zamieszczony komunikat dotyczący mieszkańców zasobów spółdzielni, a pod nim nagranie dźwiękowe ze spotkania w Spółdzielni Mieszkaniowej, jakie miało miejsce 5 września. Cytujemy poniżej wypowiedź Mariana Olesiejuka, dyrektora Biura ZKGZL:

„W związku z informacją Kanału S w sprawie przyjmowania opłat za gospodarowanie odpadami od mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych w Lubartowie w kasie Związku informuję, że taka deklaracja nie miała miejsca. Podczas spotkania w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie w dniu 5 września br. poinformowałem jedynie, że dotychczas wniesione opłaty (a są to opłaty wnoszone jedynie za pośrednictwem banków) nie będą zwracane do czasu rozstrzygnięcia sporu prawnego pomiędzy Związkiem a spółdzielniami, w sprawie obowiązku składania deklaracji.”

Poniżej fragment nagrania ze spotkania w dniu 5 września:
[ca_audio url_mp3=”http://www.lubartowiak.com.pl/wp-content/uploads/2013/10/informacja.mp3″ url_ogg=”OGGURL” css_class=”codeart-google-mp3-player” autoplay=”false” download=”false” html5=”false”]

Jeśli plik dźwiękowy nie wyświetla się poprawnie, nagranie można odsłuchać na stronie Związku: http://zwiazekgmin.lubartow.pl/ZKG/

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=aoX8IVYIXbQ&feature=c4-overview&list=UUywP-P_3Zhify6qRgAsAAsA[/tube]

DSC_5078