Pieśni pasyjne i wielkanocne w Bazylice
Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie zaprasza na premierę swojej płyty „Laudate Dominum”. W niedzielę 12 marca o godz. 15.00 członkowie chóru zaśpiewają pieśni pasyjne w Parafii św. Anny. Płytę, wydaną w roku jubileuszu XX-lecia działalności chóru, od kilku dni można już nabyć w sklepiku parafialnym, ale w dniu premierowego koncertu w niedzielę jej dystrybucją po każdej Mszy zajmą się sami chórzyści.
Płyta „Laudate Dominum” jest cegiełką na rzecz lubartowskiego Hospicjum św. Anny.
Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie powstał w 2003 roku. Inspiracją do jego powołania były wydarzenia związane z koronacją łaskami słynącego obrazu św. Anny, której dokonał Arcybiskup Józef Życiński przy zaangażowaniu Księdza Proboszcza Andrzeja Tokarzewskiego.
Założycielem i kierownikiem chóru był ówczesny organista parafii Bogdan Bednarz. Zespół jednoczył miłośników muzyki, bliskich przyjaciół i dzieci Bogdana. Z biegiem czasu skład zespołu zmieniał się, zdobywaliśmy doświadczenie i kształciliśmy się muzycznie. Jednak mimo to, naszym celem nigdy nie było koncertowanie czy zdobywanie nagród. Pragnęliśmy nade wszystko służyć naszym śpiewem podczas uroczystości kościelnych. Przez blisko 20 lat swojej działalności chór towarzyszył najważniejszym parafialnym wydarzeniom liturgicznym. W ciągu dwóch dekad naszego istnienia wzięliśmy udział w zaledwie jednym konkursie – XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach w 2016 roku, gdzie – ku naszemu zaskoczeniu – zostaliśmy wyróżnieni pierwszym miejscem. Jednak naszym największym osiągnięciem jest to, że mimo wielu zajęć, obowiązków i pracy zawodowej, znajdujemy czas i siłę na realizację naszej muzycznej pasji.
Największą zaś nagrodą są dla nas słowa uznania i wzruszenie parafian i gości.
Niniejsza płyta jest podsumowaniem 20-letniej działalności chóru. Chemy również, aby pozostała pamiątką dla nas, naszych rodzin, dzieci i wnuków. Utwory zamieszczone na płycie to dzieła kompozytorów z okresu baroku oraz czasów współczesnych. Są to pieśni pasyjne i wielkanocne. Część z nich to rzadko wykonywane utwory, mało znane barroco – czyli ukryte perły tamtej czasoprzestrzeni, śpiewane a capella motety, a także antyfony i psalmy, aż po słynne „Alleluja” Haendla. Są tu też dzieła kompozytorów polskich, między innymi znana antyfona „Parce Domine” Feliksa Nowowiejskiego. Na płycie usłyszeć można również przedwojenne pieśni wielkopostne w opracowaniu lubartowskiego kompozytora Józefa Rafalskiego (1898-1941) cenionego w ówczesnym środowisku muzyków lubelskich za bogatą działalność muzyczną, etnograficzną i kompozytorską. Wykonanie i uwiecznienie utworów Józefa Rafalskiego było dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. Są to niesłychanie unikatowe kompozycje, których nie wykonuje żaden inny chór na świecie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z twórczością naszego rodaka, która niewątpliwie ubogaca historię regionu lubartowskiego. Płytę zamyka pieśń autorstwa Bogdana Bednarza – kompozytora i poety, który przez blisko 30 lat sprawował funkcję organisty w parafii św. Anny w Lubartowie. Utwór jest swoistą modlitwą skierowaną do św. Jana Pawła II, a został napisany niedługo po śmierci Papieża. Co ciekawe, pieśń jeszcze nigdy nie doczekała się publicznego wykonania. Zapis nutowy zaginął, a zachowało się jedynie nagranie zarejestrowane na jednej z prób chóru, które pozwoliło nam krok po kroku odtworzyć tekst i melodię. Z wielką radością zamieszczamy „Modlitwę Taty”, ufając, że realizujemy w ten sposób testament i marzenie Bogdana Bednarza.
Podziękowania:
Wydawnictwo muzyczne, które mamy zaszczyt zaprezentować nie mogłoby powstać bez wsparcia i zaangażowania wielu osób. Dwudziestoletnia historia chóru to współpraca z kilkudziesięcioma wykonawcami – byłymi i obecnymi członkami zespołu, których nie sposób teraz wymienić. Wszystkim bardzo dziękujemy. Dwadzieścia lat to również współpraca z wieloma kapłanami. Serdeczne podziękowania dla Księdza Prałata Andrzeja Tokarzewskiego (1938-2006), Księdza Proboszcza Andrzeja Majchrzaka oraz Księdza Proboszcza Andrzeja Juźko. Bóg zapłać Księżom Proboszczom oraz Księżom Wikariuszom za wsparcie modlitewne, za ciepłe słowa i tworzenie rodzinnej atmosfery. Otaczamy pamięcią modlitewną naszego założyciela Bogdana Bednarza (1966-2020). Jego pasja i zaangażowanie sprawiły, że chór zaistniał i nadal tworzy muzykę. Pragniemy kontynuować rozpoczęte przez niego dzieło przekonani o jego duchowej obecności. Dziękujemy tym, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w powstanie płyty:
realizatorom, producentom, projektantom grafiki.
Dziękujemy Wam, którzy słuchacie tej płyty. Kupując ją wspieracie rozbudowę Hospicjum św. Anny w Lubartowie – dzieło tak bliskie sercu Księdza Prałata Andrzeja Tokarzewskiego, którego duchowy testament nieustannie towarzyszy naszej pracy.
Zapraszamy do wspólnego przeżywania tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ufamy, że wykonywana przez nas muzyka będzie towarzyszyła Waszej zadumie wielkopostnej oraz radości Wielkiej Nocy.
Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie:
Soprany: Julita Wasyluk, Marta Oniśk, Grażyna Grymuza, Ewa Miduch, Małgorzata Zdunek
Alty: Karolina Sierocińska, Anna Furtak-Filip, Urszula Bednarczyk, Aleksandra Jędryszka
Tenory: Krzysztof Kędziora, Łukasz Wasyluk, Mikołaj Oniśk
Basy: Karol Bednarz, Emil Aftyka
Dyrygent: Emil Aftyka
Organy: Dawid Bednarz
Nagranie zrealizowano w Bazylice św. Anny w Lubartowie 6 stycznia 2023 r.
Kupując płytę wspierasz dzieło rozbudowy Hospicjum św. Anny w Lubartowie
Realizacja nagrania: Gmik Studio BlueMusicGroup
Opracowanie graficzne: DePro Studio Promocji
Zdjęcia: Urszula Bednarczyk, Łukasz Wasyluk, Arkadiusz Derecki, archiwum własne.
U. Bednarczyk